Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стана ясно кога ще се произнесе Конституционния съд за промените в основния закон

25 юли 2024, 17:32 часа • 1544 прочитания

Конституционният съд (КС) ще заседава и ще се произнесе в петък - 26 юли, по жалбите срещу последните изменения на Конституцията.

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Заседанието е насрочено за 10:00 часа, научи Actualno.com от свои достоверни източници. По-късно информацията бе потвърдена и от самия КС.

Припомняме, че шестата поправка на Конституцията беше приета на 20 декември 2023 г. Промените предвиждат Висшият съдебен съвет (ВСС) да е разделен на две и мандатът на главния прокурор да бъде намален от 7 на 5 години. Освен това Народното събрание вече работи в непрекъснат режим дори по времето на управление на служебен кабинет.

Още: Костадин Паскалев: Под натиск Конституционният съд може да вземе абсурдни решения

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Държавният глава пък вече не може сам да избира кого да назначи за служебен премиер и служебни министри. Той избира за министър-председател от ограничен кръг лица. Сред тях са председателят на парламента, гуверньорът на БНБ и заместникът му, омбудсманът и председателят на сметната палата и заместниците им.

С последните промени в Конституцията министри и депутати вече може да са и лица с двойно гражданство, ако са живели на територията на страната през последните 18 месеца.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Председатели и членове на независими институции, които се избират от Народното събрание изцяло или частично, като ВСС, антикорупционната комисия и други, вече трябва да получат поне 160 от 240 гласа, за да заемат пост. Това важи и за т. нар. регулаторни органи – Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите, Сметната палата.

Още: Не 9, а 7 години: Конституционният съд реши за мандата на Белазелков и Атанасова

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

През януари президентът Румен Радев атакува в КС осем от измененията в основния закон, без тези за съдебната власт. Държавният глава настоява за противоконституционни да бъдат обявени промените, свързани с конституирането и разпускането на Народното събрание, с двойното гражданство на депутатите и министрите и със служебното правителство, с избора на регулатори и с процедурата по назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор.

След това депутатите от „Възраждане“ и „Има такъв народ“ оспориха всички промени в Конституцията. Мотивите им са, че голяма част от измененията са в компетенциите на Велико народно събрание и също, че парламентът не е спазил процедурата по приемането им.

В началото на март тази година КС единодушно допусна за разглеждане и двете искания срещу промените в Конституцията, припомня bTV.

Още: "Засяга се правната сигурност": Прокуратурата с позиция срещу промените в Конституцията

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес