Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Според Аврамова тол системата е твърде сложна и това налага плащане на 141 млн. лв. на частна фирма

11 декември 2020, 13:06 часа • 3729 прочитания

Сложността и комплектността на националната тол система, която е доста по-сериозна от предварително планираната, е причина държавата да не може сама да се справи с нейното управление и да даде 141 млн. в следващите пет години на частна фирма, стана ясно от думите на министъра на регионалното развитие Петя Аврамова в рамките на днешния парламентарния контрол.

Отговорът и беше по повод въпроси от депутати от БСП, които подчертаха, че първоначално идеята е била цялата дейност по обслужването да се върши от регионалното министерство и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), а сега се предлага анекс с цитираната сума.

Аврамова уточни, че става въпрос за 28 млн. лв на година, като има възможност след изминаването на първите две години договорът да се прекрати. Тя допълни, че според доклад на Световната банка придобиването на ноу хауто, което управлява тол системата от изпълнителя "Капш трафик сълюшънс" на АПИ ще отнеме около 5 години. Министърът посочи, че държавната агенция ще придобие и авторските прав за софтуера.

Аврамова уточни, че сключен анекс по договора с изпълнителя на системата, който да урежда допълнителните плащания, все още няма. Процедурата по договаряне без предварително обявление започна през август.

Депутатите от БСП не бяха доволни отговора и го определиха като твърде общ, наподобяващ презентация пред бизнес форум. По тяхно искане за следващия парламентарен контрол на 18 декември са насрочени разисквания за реформата в политиката на пътните такси.

Днес Петя Аврамова посочи, че до момента от електронни винетки и пътни такси от тол системата са събрани почти 753.60 млв. Лева. От тях приносът на винетките за леки коли е близо 650.25 млн. лв. Приходите от тол такси в периода 1 март - 8 декември са близо 103. 35 млн. лв. Предпочитан метод за плащане от малките превозвачи и транзитно преминаващите са маршрутни карти, допълни тя, цитирана от Дневник.

Регионалният министър посочи, че по време на извънредното положение между 13 март и 13 май извънредно положение месечните приходи са били около 10.5 млн. лв, при прогнозирани 30 млн. лв. За юни, юли и август сумата стига почти 12 млн. лв. Като цяло очакванията са приходите от винетки и тол такси през тази година да са с 6% повече от 2019 г.

Оше: Отровното трио: Тол системата е поредният подарък за милиони от правителството към една фирма

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес