На първо четене парламентът прие и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), част от които спират избора на новия главен прокурор. Депутатите имаха само няколко уточнения и гласуването мина без пререкания по детайлите.
С 222 гласа "за", без "против" и "въздържал се" те приеха промените, с които на практика се спира процедурата по избирането на Борислав Сарафов за главен прокурор. Тези текстове, както изборът на председателите на ВАС и ВКС, бяха включени в предложенията на ПП-ДБ и ИТН.
Третият законопроект беше на "Възраждане" и събра 193 гласа.
Индивидуален и колективен мандат
Хамид Хамид от "ДПС - Ново начало" припомни, че в правната комисия са подкрепили текстовете на ПП-ДБ и ИТН, но само по принцип. Той заяви, че неговата група няма да подкрепи онези текстове, "които нарушават баланса и една власт грубо се намесва в друга".
"Трябва да се разграничи индивидуалният от колективният мандат. Конституционният съд в свое решение от 2002 г., което се отнасяше до Инспектората на ВСС, прави тази разлика", припомни Хамид.
ВСС е с непълен състав
Атанас Славов от ДБ уточни, че законодателната промяна е наложителна не само защото членовете на ВСС са с изтекъл мандат, но и защото той в непълен състав. "Вместо 25 членовете са 20. В момента политическата квота във ВСС има превес над професионалната", добави Славов.
Петър Петров от "Възраждане" заяви, че е порочна практика ВСС, чийто членове са с изтекъл мандат, да избират главен прокурор. "Не крием, че за нас тази единствена кандидатура за главен прокурор, е меко казано неподходяща", каза Петров. Той критикува и прокуратурата заради недостатъчния според него брой досъдебни производства за корупция.
Какво съдържат отделните законопроекти
В проекта на "Възраждане" е записано, че Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да открива процедури за избор на главен прокурор и шефовете на върховните съдилища. Предлага се също така публичност за имотното състояние на лицата, с които магистратите живеят на семейни начала.
ПП-ДБ предлагат прекратяване на откритите процедури за избор на шеф на ВАС и на главен прокурор след обнародването на закона в "Държавен вестник".
Още: Спиране на Сарафов - добре, усмивки от Новоначалието - не толкова
Наред с това да не могат да бъдат изпълняващ функциите след края на мандата, а този, който е бил и.ф. да не бъде номиниран за титуляр, както и да не заема поста над 6 месеца. Променя се и мнозинството, ако президентът върне кандидатурата за главен прокурор. Тогава Пленумът на ВСС трябва да изчака поне 2 месеца.
Според Надежда Йорданова се дава допълнителна гаранция за съдийската независимост с въвеждането на двойните мнозинства, когато се избират шефове на ВКС и ВАС, запълва се и празнотата относно казуса, при който президентът връща кандидатурата за главен прокурор.
Проектът на ИТН визира и командироването на магистрати. В него е записано още главният прокурор да има двама заместници.