Днес, 27 февруари, от 12:00 часа ще се проведе шествие с искане за радикална съдебна реформа. Организатор на проявата е неправителствената организация „Правосъдие за всеки”.
Предложенията се обобщават в седем точки. Те вече минаха на ниво комисия през Народното събрание и ще има гласуване в пленарна зала.
"През следващите седмици депупатите трябва да изберат дали ще отворят нови промени в Конституцията или за пореден път ще откажат дълбоките реформи. Само ние, гражданите чрез натиск може да надделем над мафията и да принудим народните представители да действат. Ето защо призоваваме всеки, който иска независима от политическо влияние съдебна система, ефективна прокуратура и резултати в борбата с корупцията, да излезе в събота от 12ч. пред Съдебната палата! Ако не се откажем, можем да променим България. Можем и да я оставим такава", призовават от „Правосъдие за всеки” и припомнят предложенията:
1. Без методическо ръководство на главния прокурор върху дейността на прокурорите. Това ще гарантира независимост и децентрализация на системата.
2. По-малък мандат на главния прокурор – 5 години, не 7, както е сега.
3. Явно гласуване в колегиите и пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), което означава лична отговорност на всеки член на съвета.
4. Намаляване на парламентарната квота на ВСС – от 11 на 7 членове. Изборът на назначените от парламента да става с квалифицирано мнозинство в пленарна зала – 2/3.
5. Две колегии във ВСС – прокурорска и съдийска. Относно тази точка има съгласие в парламента по прословутата съдебна реформа и всъщност това е единственото съгласие сред различните политически партии.
6. Въвеждане на длъжността зам.-главен прокурор. Това се подкрепя активно от Реформаторския блок, като лидерът на ДСБ Радан Кънев многократно е посочвал, че ролята на този нов прокурор ще е да се занимава със случаите на корупция по високите етажи на властта.
7. Обжалваемост на всички административни актове по съдебен ред. Тази реформа предполага изменение по чл. 120 на Конституцията.