Сметната палата утвърди актуализирани образци на декларации за произхода на средствата, с които се финансират предизборните кампании на партиите преди парламентарните избори на 2 април.
В тях се съдържат подробни указания и изисквания за попълването на произхода на средствата, като:
- При посочване на договори (включително договори за дарение), фактури или други документи се посочват техният вид, номер (ако е приложимо), дата на сключване или подписване, както и данни за лицата, с които е сключен договорът или които са подписали или издали документите.
- При посочване на наследство се посочват година на придобиване и данни за наследодателя или наследодателите, при посочване на спестявания – периодът, в който са натрупани спестяванията, както и данни за източника, а при посочване на доходи от търговска или трудова дейност, както и друг общоформулиран източник – периодът, в който са генерирани доходите, както и данни за работодателя или контрагентите.
- При посочване на дивидент се посочват данни за юридическо лице или друго правно образувание - неговото наименование, ЕИК/БУЛСТАТ, а ако същото е регистрирано в друга държава – наименованието, регистрационният номер или друг идентификационен номер, под който същото е вписано в съответния регистър на другата държава и решение и неговата дата на компетентния орган за разпределяне на дивидента, дата на вписване на решението в Търговския регистър.
Още: Партиите, участващи в изборите, са получили 1,3 млн. лв. дарения за кампанията
От одитното ведомство припомнят, че се декларират средствата, когато общият размер на дарението на едно физическо лице надхвърля минималната работна заплата.