Лот 1 на автомагистрала "Хемус" трябва да бъде завършен през 2023 г., но служебният министър на регионалното развитие Иван Шишков не каза кога точно ще стане това. Лот 2 трябва да е завършен през 2024 г. Той направи проверка на строителството на двата лота.
"Проверката налага това, че искаме да видим всички големи инфраструктурни обекти, които се строят в България, в какво положение са, тъй като за нас е изключително важно те да продължат и максимално бързо да могат да бъдат завършени", посочи той.
Припомняме, че ДНСК издаде 11 наказателни постановления за незаконно строителство на АМ "Хемус". Всички те обаче са за лот 4 и лот 5.
АМ "Хемус" стана основата на един от най-големите скандали у нас през последната година. Вътрешният министър Бойко Рашков изнесе още миналата есен информация, че са изпрани над 53 милиона лева, предназначени за строежа на лот 5. По-рано през юни той разкри, че част от тях били използвани за строеж на луксозни хотелски комплекси и вилни селища, други тръгнали в посока Дубай.
Борислав Колев беше обвинен за изпиране на над 53 млн. лв., предназначени за строежа на лот 5. В края на миналата година стана ясно, че той е човекът, при когото са пристигнали всички пари, изтеглени на 52 трансакции между юни 2020 и септември 2021 г., след като са били пренасочени по сметки на кухи фирми. Според прокуратурата Колев е участвал в създаването на мрежа от такива фирми, като набирал и мотивирал различни лица да станат фиктивни управители.
В края на май министърът на регионалното развитие (б.а. - вече в оставка) Гроздан Караджов заяви, че няма никакви строителни гаранции за АМ "Хемус", защото около 490 милиона лева, намиращи се в сметката за строителството на магистралата през лятото на миналата година, са взети за първите компенсации за тока през септември-октомври 2021 г.
"Основният проблем с всички катастрофи у нас е това, че инфраструктурата у нас е недостатъчна. Ще направим всичко възможно не само да контролираме започналото строителство на големите инфраструктурни обекти, а да дадем начален тласък и на нови инфраструктурни обекти, поне като планиране, за да има проходими пътища, а не – тапи", коментира още Шишков при днешната проверка.