Министерският съвет прие решение за приемане на доклад на министъра на отбраната Димитър Стоянов относно определяне наличието на основен интерес във връзка с реализация на услуга за превоз на отбранителни продукти.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Става въпрос за изпълнението на международни договори за доставка на самолети F-16 Block 70, радио-комуникационно оборудване, системи за обмен на информация и софтуер за планиране на тактически авиационни мисии, изпълнявани по програмата за чуждестранни военни продажби на САЩ (FMS).
ОЩЕ: Успешен първи полет за F-16 Block 70, който България поръча от САЩ (ВИДЕО)
Превозът на отбранителните продукти, свързани с изпълнението на посочените международни договори за доставка на самолетите и оборудването, ще бъде организиран чрез Агенцията на НАТО по поддръжка и придобиване (NSPA), която и в момента осигурява услуги за транспорт по програмата FMS за Министерството на отбраната на България и други държави членки на Алианса.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
През ноември 2022 г. парламентът одобри закупуването на още 8 изтребителя F-16 от САЩ, с което поръчаните самолети станаха общо 16 - една пълна ескадрила. Тези нови осем машини трябва да пристигнат у нас през 2027 г. Първите поръчани от САЩ 8 изтребителя трябва да дойдат в началото на 2025 г., тъй като поръчката се забави.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Вчера F-16 Block 70 е постигнал успех в първия си тестов полет в Грийнвил, само че конкретната машина е предназначена за Бахрейн. Страната от Персийския залив също е поръчала 16 изтребителя, производство на Lockheed Martin.
Междувременно кабинетът "Донев" прие доклада на министъра на отбраната относно подписване на международния договор BU-P-LAY. След последваща ратификация от Народното събрание с него ще се повишат способностите за защитен обмен на данни между бойните платформи на НАТО на българските Военновъздушни и Военноморски сили, аргументират се от служебното правителство.