Народното събрание прие на първо четене законопроект за признаване на съдебни актове за налагане на наказание лишаване от свобода или на мерки, включващи лишаване от свобода, внесен от Министерския съвет.
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
С него се цели въвеждане на европейско рамково решение за прилагане на принципа за взаимно признаване към съдебни решения по наказателни дела, с които се налагат наказания лишаване от свобода или мерки, включващи лишаване от свобода, за целите на тяхното изпълнение в Европейския съюз.
Компетентният орган по признаване и изпълнение на чужди съдебни актове е окръжният съд по местоживеене или обичайното местопребиваване на лицето, на което е наложено наказанието или мярката. Ако местоживеенето на лицето в страната е неизвестно или то не живее в страната, компетентен да признае акта е Софийският градски съд.
Условие за изпращане на съдебен акт за изпълнение в Република България е деянието, за което той се отнася, да съставлява престъпление и по българското законодателство.
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството
Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"
Двойна наказуемост не се изисква, когато присъдата или мярката са постановени по повод на престъпленията тероризъм, участие в организирана престъпна група, корупция, трафик на хора, измама, вкл. такава, която засяга финансовите интереси на Европейския съюз, подправяне на парични знаци и други изрично посочени престъпления.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Продължаваме промяната" ще иска оставка, ако Митов замете скандала с ГДБОП
Процедурата по признаване на чужди съдебни решения включва възможността за провеждане на консултации с компетентния орган на издаващата държава членка преди изпращането на съдебния акт.