Коалицията ПП-ДБ изпрати на депутата от ДПС Делян Пеевски въпроси, които са искали да му зададат пред комисията "Нотариуса".
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Припомняме, че Пеевски не се яви на изслушване в тази комисия. Затова и коалицията задочно направи "изслушване".
"За нас е важно да зададем въпросите на г-н Пеевски. Нека той не се страхува, изпращаме му ги предварително, за да се подготви, а също така да станат достояние на обществеността", пишат от коалицията в съобщението си до медиите.
Още: Лостовете на Пеевски в съда: Христо Иванов ги посочи поименно
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Временната парламентарна комисия проверява нерегламентираното влияние върху правосъдната система, както и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика. Тя бе създадена, за да разследва дейността на групата около Мартин Божанов - Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров – Еврото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
От ПП-ДБ питат директно: за контактите с Пепи Еврото, за работата му като следовател и в ДАНС, за заемите към КТБ и връзката му с нейното събаряне, за "Булгартабак" - на тези въпроси депутатът от ДПС ще трябва да отговори пред комисията.
Ето и основните въпроси от ПП-ДБ към Делян Пеевски:
Познавате ли Петьо Петров-Еврото, откога и какви са отношенията Ви с него?
- Бившият мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев през 2016 г. разказва в интервю пред Сашо Диков (в закритата вече телевизия BiT) следното: “Делян Пеевски в моменти на откровение с мен е казвал: "Гениален изрод е този Петьо Еврото. Дадеш му една бутилка уиски, изпие я и може да сътвори всякакъв пасквил, всякакъв компромат срещу всеки."
Още: "Любопитният въпрос е защо Делян Пеевски се хвърля сега като разярен глиган": Анализ
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
- Според разказ на Илия Златанов във връзка с опитите на организираната престъпна група около Петьо Петров да му открадне бизнеса, през декември 2019 г. бившият следовател му казва, че трябва да му прехвърли всичко по справедлива оценка, защото “депутатът от ДПС и крупен бизнесмен Делян Пеевски” искал да влезе в асансьорния бизнес, където се чакало голямо финансиране от Европейския съюз за подмяна на старите асансьори в България. (Твърдение, потвърдено от г-н Златанов пред временната комисия на Народното събрание по темата в заседание на 25.07.2024 г.)
- През 2007 г. шефът на "Булгартабак" Христо Лачев твърди, че Ангел Александров (директор на националното следствие) и Вие като зам.-министър на държавната политика при бедствия и аварии и следовател в отпуск сте му оказвали натиск. По-конкретно се твърди, че сте настоявали конкретна компания да усвои част от бюджета за реклама на "Булгартабак", а посочена от Вас строителна фирма да реализира инвестиции, свързани с холдинга. Естествено, прокуратурата не намира доказателства и се оправдава с твърдението, че “единственият независим свидетел” не е потвърдил, че е оказан натиск. През 2014 г. се изнасят данни, че въпросният “независим свидетел” е не някой друг, а Петър Петров-Еврото, който на практика Ви защитава в свидетелските си показания.
Още: Решено: Комисия ще изслушва Пеевски, Христо Иванов и Лозан Панов за Нотариуса и Еврото
В какво се е състояла работата ви като следовател в Столичната следствена служба и по какъв повод сте сте осъществявали контакти с други магистрати?
- Какво точно правихте като следовател в работното си време? Защо е било толкова важно да бъдете назначен на тази длъжност, при това, използвайки “изключението” на закона за лица без необходимия юридически стаж? Какво обосноваваше многократното Ви възстановяване от ВСС на същата тази длъжност в периода от 2005 г. до 2013 г.?
- В този период какви са били професионалните ви връзки и отношения с Петьо Петров?
- Как си обяснявате поведението на Вашите ръководители в следствената служба, които не са Ви възлагали никакви работни задачи, не са изисквали от Вас никаква работа по съществото на работните Ви задължения и не са предприемали мерки за отстраняването Ви от длъжност с оглед на пълната липса на ефективност и работоспособност? Има ли други причини, поради които Ви е осигурявано работно място и помещение в структурата на българското следствие? Възможно ли е такава причина да е било необходимостта да ви бъде осигурен достъп до преписки и документи по текущи проверки и разследвания на Ваши колеги, например материалите по делото за фалита на Корпоративна търговска банка, които са били държани във Вашия и този на Петър Петров споделен работен кабинет?
Още: Сарафов замеси името на Гешев в кръга около Петьо Еврото и Нотариуса
- С оглед на професионалната Ви биография и липсата на всякакви постижения в системата на българското следствие, как си обяснявате назначаването Ви за председател на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) през 2013 г.?
Задаван ли ви е от прокурор или следовател следния въпрос във връзка с делото КТБ: “Познавате ли обвиняемия Цветан Василев, откога и какви са вашите отношения с него?”
- Петьо Петров е бил следовател по делото във връзка с фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) в първите два месеца на досъдебното производство - до юни 2014 година, когато си прави отвод, защото има банкови карти от КТБ - обстоятелство, за което са му били нужни цели два месеца, за да го забележи. Дори след отвода на Петров, в неговия кабинет са се съхранявали материалите по делото “КТБ”, провеждани са разпити на свидетели по делото, както и оперативки на следователите и прокурорите, ангажирани с това дело.
- Това налага да се уточни, разпитван ли сте по делото за фалита на КТБ, водено, както става ясно, под личния надзор на Петьо Петров?
Още: Петьо Еврото е обвинен за принуда и незаконни записи
- Въпросът е много важен, защото освен заемите, които Вашите медии имат тогава от КТБ и по които прокуратурата не открива нищо нередно, много свидетели и документи в кориците на самото дело посочват в друга връзка Вашето име. Свидетелят Николай Малинов, издател на вестник “Дума” например казва пред следовател (цитиран от АКФ през 2019 г,) , че е звънял на Цветан Василев, за да му помогне да си събира пари от Вас като собственик на дистрибуторска фирма за вестници, поради близките му отношения с Вас. В материалите по разследването за КТБ се съдържат множество документи, в които фигурират инициалите ДП1 (със суми срещу тях), включително във всекидневните справки, които шефът на КТБ е получавал от главния счетоводител на фирмите си Бисер Лазов. Името Пеевски фигурира и в резолюции и други писмени бележки, иззети от банката. Самият мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев разказва за Вашата основна роля в събарянето на банката заради невърнати скрити кредити за суми много над тези за медиите, за които стана дума по-горе.
Още: Цветан Василев: Съжалявам, че не взех крайни мерки заради Пеевски
Как ще коментирате твърденията на Веселин Пенгезов, бивш председател на Софийския апелативен съд, който през 2014 г. публично заявява, че е получавал съобщения от Ваше име, с които сте искали да упражните влияние върху магистрати по конкретни дела и сте указвали как тези дела да бъдат решавани?
- Веселин Пенгезов между другото съобщава и че Вашите медии са го атакували имиджово и са го наричали “съдия на Октопода”, като част от този натиск. Освен това той твърди, че чрез Ваши пратеници е бил заплашван, че ще види втори мандат начело на Софийски апелативен съд "през крив макарон".
- Въпросът е верни ли са тези твърдения, упражнявал ли сте натиск върху висши магистрати и оказвал ли сте влияние върху кариерното развитие на магистрати в съдебната система, в зависимост от тяхната изпълнителност по отношение на Ваши “указания” за решаване на конкретни дела?
5. С оглед на всички горепосочени обстоятелства и множество твърдения за нерегламентираното Ви влияние върху съдебната система у нас, как си обяснявате бездействието на българската прокуратура, представителите на Висшия съдебен съвет и други компетентни органи да извършат проверка спрямо Вас, да Ви снемат обяснения или извикат на разпит?