“Продължаваме промяната - Демократична България” подготвя искане за тълкуване на разпоредбите на Конституцията, свързани със защитата от наказатеилно преследване и задържане. Това съобщиха от пресцентъра на формацията.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Повод за искането им е арестът на Джейхан Ибрямов, който имаше двоен имунитет - като депутат и като кандидат за народен представител. "ПП-ДБ сме убедени, че всички в България имат право на справедлив съдебен процес, независимо от политическата ситуация и принадлежност" , посочват още от формацията.
Търсят подкрепа
За целта от коалицията ще потърсят подкрепа за искането от всички парламентарни групи в Народното събрание.
Това се налага, тъй като в 50-ото Народно събрание от ПП-ДБ разполагат с 39 народни представители, а необходимите за внасяне на искането са една пета от народните представители, т.е. 48 депутати. ОЩЕ: Свидетел срещу Джейхан Ибрямов твърди, че Доган се канел да убие Пеевски
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Какво точно искат съдът да тълкува?
От ПП-ДБ отбелязват, че Конституцията е върховният закон на страната и заедно с решенията на Конституционния съд не могат да бъдат заобикаляни в правоприлагането. ОЩЕ: ДПС-Доган остро към Рая Назарян: Наясно сте за последиците и абсурдите на незаконните ви решения
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
"В същото време, определението на съда по отношение на мярката за неотклонение на народен представител от 50-то Народно събрание повдига редица въпроси за обхвата на разпоредбите на чл. 70 от Конституцията на Република България, уреждащи невъзможността за наказателно преследване и задържане, както и за приложимостта им по отношение на извънпроцесуални действия, като прилагане на специални разузнавателни средства. Спорове в професионалните среди поражда и тълкуването на израза “заварено тежко престъпление” и доколко то е приложимо при наличие на предхождащи извънпроцесуални действия с наказателноправен характер", посочват от ПП-ДБ.
Те обръщат внимание, че в Тълкувателно решение № 10 на Конституционния съд от 1992 г. е дадено тълкуване на израза “може да бъде възбуждано наказателно преследване” по чл. 70 от Конституцията, като е взета предвид действащата към онзи момент правна уредба на наказателния процес и която от 2006 г. е съществено променена.
"Тълкувателно решение № 12 от 2020 г. на Конституционния съд, по искане на главния прокурор, разяснява обхвата на имунитета на президента и посочва, че срещу него не могат да бъдат извършвани нито процесуални, нито извънпроцесуални действия, които могат да доведат до реализиране на наказателна отговорност и които пряко засягат техните лични права и свободи. Поставя се обаче въпросът дали същото разбиране за обхвата на израза „не може да бъде възбудено наказателно преследване” следва да се прилага и по отношение на народните представители", се казва още в съобщението им до медиите. ОЩЕ: "Няма добро и лошо ДПС": Диана Дамянова анализира извинението на Доган за Пеевски (ВИДЕО)
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа