Шефът на фонд “Земеделие” иска намаляване на субсидиите за земеделци

04 ноември 2020, 08:06 часа • 3590 | прочитания

Да се намали субсидията от 50 на 25% по инвестиционните мерки от Програмата за развитие на селските райони в новия програмен период, за да има пари за повече реални проекти. Това предложение отправи шефът на фонд “Земеделие” Васил Грудев на церемонията по награждаването на “Агробизнесмен на годината”, организирана от “Български фермер", информира "24 часа".

Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)

Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори

Идеята е 25% да е субсидията, а останалата част да е финансов инструмент, като кредит от фонд “Земеделие”. Цели се другите 50% да са самоучастието, каза Грудев. Той уточни, че всичко това е само идея, въпрос на дискусия, не е решено и няма да се осъществи без подкрепа на бранша. Грудев обаче даде пример, че сега 50% от намеренията за инвестиции по ПРСР не се реализират, защото няма банка, която да финансира проекти, направени само заради субсидията.

Шефът на фонд “Земеделие” съобщи и информацията за животновъдите, че са преведени 24,3 млн. лева на 6 000 овцевъди и козевъди, които ще бъдат по сметките им днес (04.11.20 г.). 200 000 000 евро повече ще получи българското земеделие през следващите две години за възстановяване от кризата, предизвикана от COVID-19.

Парите ще бъдат в допълнение към средствата от Програмата за развитие на селските райони, съобщи земеделският министър Десислава Танева. Тя се включи онлайн на церемонията. Танева припомни, че предстои до края на годината да бъде приет преходен регламент за следващите две години, като в него българските фермери ще получат същата подкрепа, както и досега. "Най-важното, което предстои, е подготовката на националния стратегичeски план за следващия период и ще стартира през 2023 г.", обясни Танева. Тя допълни, че новият програмен период е в плюс за потребителя, а пред земеделския производител стои предизвикателството как да настрои дейността си така, че да щади околната среда.

Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството

Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес