Шефът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев е дал подробни обяснения на президента Румен Радев за това защо не може да стане следващия служебен премиер на страната.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Това се разбра от думите на гуверньора на централната банка след края на срещата му с държавния глава във връзка с консултациите, които Радев провежда с потенциалните бъдещи служебни премиери. В рамките на деня се състояха и срещите с председателя на Народното събрание Росен Желязков и шефа на Сметната палата Димитър Главчев. И двамата запазиха мълчание след края на разговорите.
"Имахме продуктивен разговор, решението ще бъде на президента. Аз му изложих моята позиция, а тя е, че не е добра идея да се въвлича БНБ в политическия процес - най-малкото по две групи от причини. Първата са чисто съдържателни - това ще хвърли политическа сянка върху институцията и то за дълъг период от време", каза той. Според него след 2015 г. е постигната здравословна дистанция между банката и политическия процес и сили.
По думите му има и редица правни причини. "Има колизия с националното законодателство, която е очевидна, но това, за което малко се говори е, че колизия с европейското законодателство. Управителят на централната банка и неговата роля са изрично дефинирани в договора за функционирането на ЕС, протоколите към него, устава на Европейската централна банка, устава на европейската система на централни банки. Те са много експлицитни в това отношение, че не могат да се съвместяват тези длъжности", обясни Димитър Радев.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Горица Грънчарова-Кожарева ли е следващият служебен премиер на България? (СНИМКИ)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Той подчерта, че като член на генералния съвет на Европейската централна банка, Етичният кодекс там изрично посочва, че управителят трябва да избягва каквото и да е участие в политическия процес и също така да прави опити да взема публични позиции извън тази на управител.
Димитър Радев обясни, че това до голяма степен се отнася и за неговите заместници. "С идеята да решим конюнктурен проблем ще създадем дългосрочни проблеми и това не е редно да се допуска", добави Радев.
Припомняме, че след приетите промени в Конституцията вече президентът може да избере за служебен премиер само някой измежду следните лица:
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
- Росен Желязков - председател на Народното събрание;
- Димитър Радев - управител на БНБ;
- Андрей Гюров - подуправител на БНБ - Управление "Емисионно"
- Петър Чобанов - подуправител на БНБ - Управление "Банково";
- Радослав Миленков - подуправител - Управление "Банков надзор";
- Димитър Главчев - председател на Сметната палата;
- Горица Кожарева - зам.-председател на Сметната палата;
- Тошко Тодоров - зам.-председател на Сметната палата;
- Диана Ковачева - омбудсман;
- Елена Чернева-Маркова - заместник-омбудсман.
Последните две възможности обаче на практика вече отпаднаха, тъй като Ковачева ще встъпи в длъжност като европейски съдия в ЕСПЧ, а Чернева-Маркова изненадващо подаде оставка от поста си.
Снимки: БГНЕС