Президентът Румен Радев не наложи вето върху актуализацията на бюджета, която осигурява средства за закупуването на осем изтребители F-16 от САЩ. То щеше да е второ, след като парламентът вече преодоля едно, наложено върху самата сделка, пише "Свободна Европа".
Във вторник договорът за изтребителите и актуализацията на бюджета, която се налага заради покупката им, бяха публикувани в Държавен вестник. Следващата стъпка е правителството да преведе цялата сума по сделката. Набавянето на средствата ще стане с нов дълг и увеличаване на бюджетния дефицит до 2% от БВП.
Предстои България да подготви авиобазата "Граф Игнатиево" за изискванията на F-16. Според източници от МО, цитирани от Mediapool, ремонтът ще струва по-малко от 100 млн. лева, но точната сметка ще стане ясна едва, след като завършат обществените поръчки.
Първите самолети се очакват през 2023 г., а последните в началото на 2024 г. Дотогава България ще продължи да разчита за охраната на въздушното си пространство на старите съветски машини МиГ-20, чиято поддръжка се осигурява от Русия. По план България трябва да закупи още 8 изтребители F-16, но не се знае кога.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Колко ще ни струват изтребителите и при какви условия ще ги получим, прочетете в този материал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
През последните месеци президентът Румен Радев, който доскоро командваше военната авиация, се превърна в основния критик на избора на американските самолети. Той се обяви срещу високата цена на машините, липсата на цялостния пакет въоръжение и оборудване, като и процедурата, по която правителството ги избра.
Първоначално проектът бе с таван от 1.8 млрд. лева с ДДС, но парламентът го "отмени" и сега сделката става факт при 2.2 млрд. лева без ДДС. Впоследствие Радев обяви на няколко пъти, че не критикува качествата на изтребителя F-16, a процедурата и договореното от кабинета.
Председателят на комисията по отбрана в парламента - ген. Константин Попов изрази задоволство от финализирането на сделката за изтребителите.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Славната бойна авиация, не само оцеля, но ще има и славно бъдеще. Договорът за придобиване на най-модерният самолет F-16 Блок 70 е инвестиция в нашата сигурност. С този акт показахме, че сме отговорни към модернизацията на армията, защитата на нашата държава, гарантирането на нашата национална сигурност и опазване на свободата ни", каза ген. Попов.
Какви ще са последиците за България от покупката на F-16, според руския вестник "Правда", прочетете в този материал.