ф. главният прокурор Борислав Сарафов е изпратил днес писмо до председателя на парламента Наталия Киселова, в което напомня, че още не е получил информация от Народното събрание за поисканите имунитети на депутатите Джейхан Ибрямов, Лена Бориславова и Марио Рангелов.
Това съобщиха от държавното обвинение и припомниха, че парламентът беше сезиран за имунитета на Ибрямов още на 13 ноември 2024 г., а исканията за сваляне на депутатската защита на Бориславова и Рангелов са от 19 декември 2024 г.
В писмото до Киселова и.ф. главният прокурор посочва, че НПК задължава разследващите да проведат досъдебното производство в предвидените срокове и да вземат своевременно всички мерки за законосъобразно разследване. Още: Депутат от "Възраждане" се отказа от имунитета си
"Какво става с имунитетите?"
„Борислав Сарафов очаква Народното събрание да предостави информация за предприетите действия във връзка с внесените искания за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу тримата народни представители съгласно Правилника за организацията и дейността на НС“, посочват от прокуратурата.
В края на миналата година и.ф. главният прокурор поиска имунитетите на общо петима депутати, а на вчерашното заседание на парламента Наталия Киселова съобщи, че трима от тях са се отказали от депутатската защита. Това е станало още на 20 декември, когато лидерът на МЕЧ Радостин Василев, Ангел Георгиев от „Възраждане“ и Гюнай Далоолу от „ДПС – Ново начало“ са уведомили Киселова за решенията си. По-късно през деня вчера това стори и Веселин Вешев от „Възраждане“. Още: Асен Василев: Няма поискан имунитет на хора от партиите, които преговарят за кабинет (ВИДЕО)
Искането за имунитета на Лена Бориславова от „Продължаваме промяната-Демократична България“ е заради разследването за документно престъпление при освобождаването на Кирил Петков от сдружението „Да запазим Корал“. В края на миналата година прокуратурата поиска имунитета и на Кирил Петков, а сътрудник на съпредседателя на ПП Асен Василев беше арестуван и от партията обвиниха държавното обвинение, че действа като бухалка. Последва реакция на президента Румен Радев, че прокуратурата се намесва в политиката, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че ще подпише декларацията на ПП-ДБ за ограничаване възможността Сарафов да бъде избран за главен прокурор от настоящия Висш съдебен съвет, ако бъде поискан имунитетът и на Бориславова. Още: Марио Рангелов от ДПС - Доган: Не е проблем да дам имунитета си
Джейхан Ибрямов от „Демокрация, права и свободи“ (ДПС) пък беше арестуван през октомври и остана в ареста до сформирането на новия парламент, когато беше освободен, а след това Сарафов отново поиска имунитета му. Първоначално той беше обвинен в търговия с влияние за това, че от 25 септември до 2 октомври 2024 г. в София е поискал 200 000 лева и получил 100 000 лева от свидетеля Мирослав Тодоров, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица от Министерството на отбраната, във връзка със службата им.
На 25 септември в София Ибрямов се е срещнал с Тодоров и поискал 200 000 лв., а на 2 октомври пък Тодоров предал на Ибрямов на паркинг пред магазин „Кауфланд“ в София първата част от парите – 100 000 лева. Именно тези пари бяха белязани предварително и Ибрямов беше задържан с тях. Още: Радостин Василев: Чакам "Зайко Байко от Банкя" да му искат имунитета и той да си го даде (ВИДЕО)
През ноември обаче от прокуратурата съобщиха (виж тук), че в този случай става дума за измама за 400 000 лева, а не за търговия с влияние. Обвинението твърди, че през септември и октомври 2024 г. Ибрямов възбудил и поддържал у Тодоров заблуждение, че ако му даде 400 000 лева, той ще упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица от Министерство на отбраната във връзка със службата им по възлагане на обществени поръчки. Според прокуратурата Ибрямов е направил опит да причини на Тодоров имотна вреда в големи размери, като опитът останал недовършен по независещи от него причини. За този състав на измама Наказателният кодекс предвижда от 1 до 8 години затвор.
Прокуратурата поиска имунитета му и за случай от 2019 г., в който се твърди, че Ибрямов пак е поискал пари – 20 000 лева, за да упражни влияние при вземане на решение, но от длъжностно лице от Министерство на здравеопазването, по повод издаване на разрешение за предоставяне на пазара на група биоциди. Според прокуратурата обаче в този случай се касае за търговия с влияние, а не за измама. Още: Веселин Вешев и Ангел Георгиев от "Възраждане" ще си дадат имунитетите
Марио Рангелов от „Демокрация, права и свободи“ (ДПС) пък е разследван за купуване на гласове на последните избори. Според събраните доказателства той е образувал и ръководил група за купуване на гласове. Освен това е било установено, че е организирал даването на по 15 000 лева в Плевен и Койнаре, за да бъдат платени по 50 лева на гласоподаватели.