Окончателно към този момент има трима независими кандидати - Никола Вапцаров в район Благоевград Октай Енимехмедов в район Бургас и Господин Тонев в район Хасково. Това заяви говорителят на ЦИК Камелия Нейкова. При други двама независими кандидати все още тече процедура по обжалване на заличена регистрация за участие в изборите.
Още: Стефан Янев: България трябва да търси възможност за отделяне на 3% от БВП за отбрана
Още: Нарекоха го "прокремълска отломка": Костадинов иска забрана на "Алфа рисърч" при екзитполовете
Нейкова посочи, че към момента общият брой на кандидатските листи е 774 във всички изборни райони, броят на кандидатите за народни представители пък е 6063, информира БГНЕС. От комисията поясниха, че броят на кандидатите не е окончателен. От всички кандидатски листи общо 6-ма кандидат депутати са заличени, тъй като някои от тях няма да имат навършени 21 години към изборния ден, а за други се установило, че имат и друго гражданство освен българско.
Стана ясно, че изборните райони, където ще се проведе експерименталното машинното гласуване, ще бъдат пет - с 300 избирателни секции. Те са София - 24 МИР, Пловдив-област - 17 МИР, Перник, Кюстендил и Плевен. В Пловдивския 24 МИР машинно ще мога да гласуват в Асеновград, Карлово и Първомай. В Пернишки избирателен район машинно ще могат да гласуват в гр. Перник и в гр. Брезник. В Кюстендилска област избирателен могат да дадат машинен вот, ако желаят в гр. Дупница и Сапарева баня, в Плевенско местата с възможност за машинен вот са Долна Митрополия и Червен бряг. Конкретните избирателни секции и номерата м ще бъдат определено допълнително с решение на ЦИК в близките дни.
От друга страна, до момента в ЦИК са постъпили 30 жалби и сигнали. Нейкова обясни, че най-обобщено те са срещу отказ за регистрация на партии за изборите, срещу решения на РИК, срещу заличаване на регистрацията на независим кандидат и срещу отказ на ЦИК за регистрация на неправителствени организации (НПО-та) като наблюдатели.
Още: Божидар Божанов направи за смях кандидат на управляващите за ключов регулатор (ВИДЕО)
Още: Как Пеевски действа по места в бастионите на Доган: Обяснява доц. Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Нейкова информира още, че в момента върви процедурата по отпечатване на бюлетините за гласуване. Отпечатани са бюлетините за около 15/16 изборни района само в печатницата на БНБ, без подизпълнители, добави тя.
От своя страна говорителят на ЦИК Александър Андреев, заяви, че до момента 16 НПО-та са подали заявление за наблюдатели на изборния процес. 856 пък е броят на регистрираните кандидати за наблюдатели засега.
Още: Премиерът Желязков коментира трагичната смърт на 12-годишната Сияна
Още: ПП обясниха защо Борисов се вайка за "Боташ" (ВИДЕО)
На 9 септември изтече срокът, в който българите, живеещи в чужбина и желаещи да гласуват, можеха да подадат заявление до ЦИК по електронен или писмен път. Към 9 септември електронните заявления за гласуване от българи в чужбина на страницата на ЦИК са били 27 401. От тях са приети 24 252 заявления, като 3149 са отхвърлените, заради неправилно въведени данни. Андреев разясни,че писмените заявления не може да бъде обобщени към момента, тъй като се предоставят по-късно на ЦИК, но все пак към 10 септември броят им е 1212.
От ЦИК заявиха, че не са слуги на нито една политическа сила и няма да бъдат след като бяха запитани дали има самочувствието, че не са такива.
На събитието говорителите на ЦИК представиха пред медиите клиповете от разяснителната кампания за изборите, както и образец на бюлетина. Бюлетината не се различава съществено от бюлетината за евровота.
Още: "Не ги разчистват, а ги покриват": ДБ за скандала с ГДБОП
Още: Ще се съберат ли двете ДПС-та в едно и каква е ролята на Пеевски? Говори Джевдет Чакъров