Тази седмица предстои да обсъждаме тези теми. По-скоро говорим за поетапно разхлабване на мерките – възможно е да има стъпково отваряне. Това заяви социалният министър Деница Сачева.
Още: Какво искат хората на Доган? Джейхан Ибрямов с призив към партньорите си в управлението
Още: ДПС на Доган решава съдбата на кабинета "Желязков"
Днес, 18 януари, ще се решава за пускане присъстване на училище на 3 класа между V и XII клас. След това вероятно ще се говори за ресторанти и заведения в зимни курорти, после ще е за другите ресторанти и заведения, а за моловете „може би още малко ще продължат рестрикциите”, каза Сачева. За нас е много важно да не стане така, че да отворим всичко и пак да трябва да затваряме всичко, уточни тя.
"Не се обсъжда затваряне до изборите в никакъв случай", заяви социалният министър пред Нова телевизия.
Сачева защити решението да не се използват всички налични ваксини за поставяне на първа доза, без да се мисли за поставянето на втора доза. Тя категорично подчерта, че всички решения за ваксините са взети на база медицински опит – по препоръки на Националния оперативен щаб (НОЩ). По думите ѝ, под 20% от живеещите в социалните домове и от персонала там искат да се ваксинират срещу коронавирус.
Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва
Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"
Политика
По странен начин бяха организирани консултациите при президента, продължи Сачева и посочи, че СДС не била поканена, а има евродепутат – само че Александър Йорданов влезе в Европейския парламент защото беше в листа заедно с кандидатите на ГЕРБ. За нас не е проблем кога е датата, посочи Сачева, която вече е член на ГЕРБ и изрази несъгласие, че по-ранната дата облагодетелства ГЕРБ.
На въпрос какво пречи да се въведе видеонаблюдение в избирателните секции, Сачева отвърна, че има застъпници и "живо наблюдение" през целия изборен ден. "Видеонаблюдението не е проблем да се организира – въпросът е доколко е целесъобразно", каза още Сачева. "Бяха давани предложения без те реално да бъдат обезпечени с мерки да не се злоупотребява", добави тя.
"Аз почти не си спомням някой, който се страхува, че няма да спечели изборите, да не е почнал да говори за честността им месеци по-рано. ГЕРБ не е организирала досега избори, с изключение на президентските избори – надявам се, че Румен Радев не живее с идеята, че е избран нечестно", коментира Сачева. Според нея, Цветан Цветанов се страхува, че няма да влезе в парламента и затова говори за честността на изборите.
Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство
Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов
Икономическите мерки
Сачева се оправда и, че почти месец по-късно след решението до 20% от оборота на бизнеса извън търговията е взето още в началото на декември, 2020 година, но се чакала европейска нотификация да се дадат парите. Брюксел трябва да разреши, защото това е държавна помощ и по-важно – защото парите идват от европрограми, а не от българския държавен бюджет, макар многократно премиерът на България Бойко Борисов да се хвали какъв отличник сме в бюджетната сфера в Европа. Социалният министър се съгласи и, че имало малко желаещи по тази мярка – 1500 предприятия, а имало такива, които не идват, за да не им се изсветлят някои практики – най-често осигуровки на по-ниско от реалното им заплащане.