„Гордея се с това, което България постигна, и в нашите очи вече сте пълноправен член на Шенген“. Това заяви премиерът на Нидерландия Марк Рюте след среща с българския министър-председател Николай Денков в Хага.
Припомняме, че миналата година Нидерландия вдигна ветото над приемането на България в Шенген, което години наред стоеше на дневен ред заради проблеми с върховенството на правото. След това Австрия - последната пречка - ни допусна до "въздушен" и "воден" Шенген, а преговорите за пълноправното ни членство продължават.
Още: Николай Денков: Не искам поста на външен министър
Нидерландия ще ни помага за 100-процентово членство в Шенген
Рюте подчерта, че е оптимист за влизането на България в Шенгенското пространство и със сухопътните граници до края на годината, като посочи, че страната му ще продължи да работи активно за постигането на тази цел и с други държави.
Денков посочи, че Нидерландия е на първо място по инвестиции в България, и заяви, че тези отлични икономически отношения трябва да продължат и в контекста на общото развитие в региона. „Благодарни сме за подкрепата на Нидерландия за всички европейски приоритети на нашето правителство - Шенген, еврозоната, ОИСР. Това са приоритети, по които работим много тясно с нашите западни партньори“, отбеляза премиерът, цитиран от пресцентъра на Министерски съвет.
Още: Рюте: България постигна напредък и би било глупаво да упорстваме за Шенген
Рюте: На прав път сте към еврозоната
Нидерландският министър-председател посочи, че страната ни се движи в правилната посока и по пътя към еврозоната. Припомняме, че целта ни е влизане от 1 януари 2025 г.
„Завиждам на много ниския ви дълг спрямо БВП, който е половината от нашия и една трета от този на Германия“, изтъкна Рюте и добави, че страната ни се справила много добре и с бюджетния дефицит.
Още: Румънски медии: ЕК не гледа с добро на сухопътен мини Шенген с Гърция и България
Борбата с руската дезинформация
Българският премиер отново потвърди готовността на страната ни да помогне на Украйна в различни аспекти. Денков отбеляза, че България развива ускорено отбранителните си сили и укрепва сътрудничеството със съседните държави в Черноморския регион - Румъния и Турция - по линия на партньорството в НАТО.
Двамата премиери коментираха и дезинформацията – другата заплаха, която Русия използва в опит да повлияе и разстрои българското общество, а и европейското.
Още: Евродепутатите: Русия плаща на европейски партии, за да рушат демокрацията ни
Снимки: Министерски съвет