Ако държавата не се намеси навреме, последствията може да са по-опустошителни от коронавируса. За това предупреди президентът Румен Радев при откриването на дискусията "Социални и икономически измерения на кризата COVID-19. Европейският опит и България".
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
"Българите излизат от състоянието на хипноза след насажданата паника и все повече си задават въпроса какво действително се случи, защо събитията се развиха по този начин", убеден е президентът. По думите му, въпросите са какви ще са последствията, как ще влияят на живота ни и как трябва да се продължават всички взети мерки.
Радев обаче уточни – неговата цел е да се инициира дебат не просто за последствията от COVID-19, а какво ни е необходимо като системи и реформи, какъв тип управление е необходим. За това обаче щяло да се говори на следващата дискусия, през юни.
Според Радев, като тема на днешната дискусия, има три условия за ефективност на мерките срещу коронавируса. Първо, да са навреме. Второ – достъпност. Трето – безвъзмездност. Не колко си дал, а къде, как и защо си дал всеки лев, обобщи държавният глава.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Ако не успеем да овладеем тенденцията на неравенството, рискуваме дълбоки разломи, ескалираща престъпност, предупреди Радев. Затова и, според него, е важно да има споделен опит с Европа – защото сме отворена икономика и когато закъсняваме с мерките, рискуваме – повишаване на емиграцията, нов демографски срив.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Като положително, президентът посочи обединението в обществото. Той благодари на всички, показали здрав разум.
В тона на Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че трябва да спазваме тези мерки, които са разумни. Нямало обаче "елементарна програма" стъпка по стъпка какво ще се случва - и в здравен аспект, и икономически. Затова тя поиска Икономически щаб от правителството. Йотова заяви, че съветът към икономическия министър Емил Караниколов не се бил събирал от септември миналата година, както и че било достатъчно да се видят стенограмите от заседанията на Министерския съвет и да се види как няма защита с аргументи на важни предложения.
"Опасността не е отминалата, трябват много по-отговорни решения", каза Йотова и добави, че "едва ли ще се справим" системно при завръщане на пандемията. "Все още имаме един зам.-здравен министър (бел. ред. - Жени Начева), който препоръча да се затворят общинските болници - къде щяхме да сме днес", попита вицепрезидентът. И защити позиция на БСП - да се наложи "пределна цена" на определени продукти!
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)
Йотова поиска пълна отчетност за харченето на пари заради COVID-19 от държавата.
Още: "Йордан Цонев извади на светло отдавна ясното - че може да има коалиция между ГЕРБ и ДПС"