Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румен Петков за съветите на Франсис Фанън: Прекалил е с дезинфектантите

03 октомври 2020, 18:40 часа • 12644 прочитания

Свръхдисциплина и пиене дезинфектанти - това, според лидера на АБВ Румен Петков, обяснява изявлението на помощник държавния секретар в Бюрото по енергийни ресурси към Държавния департамент на САЩ Франсис Фанън за стратегическите енергийни проекти на България. "Вслушал се е в препоръката на американския президент да пие дезинфектанти. Това обяснява нелепото му говорене. Очевидно, като свръхдисциплиниран, той е употребил дезинфектанти толкова, колкото му е позволила дисциплината", коментира Петков.

Според него, има и друго обяснение за съветите на високопоставения американски чиновник за неядрено бъдеще на България - "че той е груб, нагъл, арогантен тип, който съчетава в себе си некомпетентност, некадърие и готовност да лъже, така че да се очертае като партньор на нашия премиер Борисов".

"Той говори за реакторите на "Белене" като за остаряла технология, която е в миналото и която в Русия е загърбена. Такива реактори в момента се изграждат във Финландия, Унгария, в Русия – 4, от които 2 вече са въведени в експлоатация, в Индия – 2 вече са въведени в експлоатация, изграждат се още 4, в Полша се разработва програма за изграждането на 6 нови реактора, в Англия – програма за 16 реактора, от които 2 вече се изграждат. Така че, този тип твърдения са нагла, вулгарна лъжа" подчерта Петков. Той изтъкна, че реакторите за Белене са санкционирани от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и че са от поколение "3+".

"Ако този човек не говори под давлението на дезинфектантите, той обижда на първо място САЩ – обижда "Дженерал Електрик", които не са част от администрацията, очевидно не пият дезинфектанти и са се ориентирали към един печеливш проект, какъвто е "Белене", посочи Петков. "Обижда Франция – "Фаматом", че участват в проект, който е много спорен, несигурен и който е от миналото, обижда Южна Корея, Китай и разбира се "Атомстройекспорт" и "Росатом", обижда Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), които са сертифицирали тези реактори и обижда Евратом, които ги оцениха като реактори с изключително висока степен на сигурност", заизрежда Петков.

Лидерът на АБВ изрази недоумение защо Фанън не коментира спечелената битка на "Уестингхаус" да доставя ядрено гориво на реактор в Украйна, който е второ поколение – далеч, далеч по-стар от реакторите, които искаме да изградим ние. 

"Този арогантен тип дойде тук и срита Народното събрание. Той дойде да се изгаври с нашето Народно събрание, обяснявайки, че неговите решения нямат стойност", коментира още Петков и припомни, че българският парламент има решение от 7 юни 2018 г. за възобновяване на проекта и че от 2018 г. има процедура за привличане на инвеститори за израждането на "Белене".

Петков определи изявлението на Фанън като "вулгарно незачитане на международното право и на суверенитета на България". Според него, "на такъв тип персони или трябва да им се предлагат дезинфектанти още на летището, за да бъдат държани в кондиция, или просто трябва да бъдат изгонвани".

Губим стотици милиони само защото имаме безгръбначни политици, които допускат такъв тип вмешателство, от което страдаме като общество, като икономика и като държава, заключи Петков. 

Като недопустима намеса в суверенитета на България определи казаното от американския чиновник и зам.-председателят на АБВ  Любомира Ганчева.

"Видяхме как един американски чиновник дойде и ни каза как от енергийното кранче трябва да се наредим на енергийната опашка за природен газ в Европа", коментира визитата му тя и изрази съмнения дали министър Петкова е присъствала на срещата с него или е отишла накрая само за снимките. Ганчева настоя енергийният министър да представи информация дали и каква позиция е защитила на тази среща, както и да представи каква е позицията й по бъдещето на стратегическите енергийни проекти на страната.

Ганчева се противопостави на опитите "Балкански поток" да бъде представен като неизгоден и представи данни. "До 2019 г. България транзитираше средно 17 милиарда кубични метра газ на година, което осигуряваше приходи в размер на 200 милиона на година или 554 000 лева на ден чисти постъпления за страната. Проектът за "Южен поток" предвиждаше 4 пъти увеличаване на капацитета, т.е. със спирането му се лишихме от гарантиран приход в размер на 800 милиона лева на година или 2 240 000 лева на ден", посочи тя.

Няма нито 1 завършен километър от мащабния проект за интерконектора с Гърция, продължи с критиките Ганчева. „Гранде проектът“, по думите на американския чиновник за терминала в Александруполис, 10 години  не успя да намери инвеститор, отбеляза тя. "За 60 млн. лв. българският премиер преди месец си осигури снимка с гръцкия си колега. На снимката гръцкият премиер беше много щастлив, може би от факта, че все пак, най-накрая, се намери инвеститор в един частен гръцки проект, за който гръцката държава не иска да участва като инвеститор. Намери се българската държава, която да отдели средства за този частен проект", посочи зам.-председателят на АБВ. Тя изтъкна, че и с участието на България, проектът и към момента е едва на 50% запълнен като капацитет. 

Ганчева изрази недоумение защо американският чиновник, говорейки за енергийна независимост, пропусна да спомене в момента на каква цена се купува на регулирания пазар тока от американските централи. "По информация за миналата година, лошата българска ТЕЦ "Марица Изток 2" продава електричество на цена 135 лева и 30 стотинки за мегават час, а тази хубава американска централа "Марица Изток 1" продава на 225 лева", посочи Гачнчева и подчерта: "135 срещу 225". Ясно е, коментира тя - че нашите партньори отвъд океана ни излизат най-скъпите партньори по отношение на енергетиката.

"Всеки опит да се подмажем, да си купим индулгенция от трансокеанските ни партньори или да покажем пред чужденците, че сме готови да участваме в една геополитическа война, която не е нашата, ни обрича на енергийна бедност, на енергийна зависимост и на една дискотека от режим на тока в близките години", заключи Ганчева.

Автор: Ива Иванова

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес