До края на годината енергийните дружества ще внасят свръхпечалбите си във Фонда за енергийна сигурност. Това реши Народното събрание с приемане на първите текстове от държавния бюджет за 2023 година.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Припомняме, че това беше един от спорните текстове, който отпадна в ресорната комисия с гласовете на ГЕРБ, "Възраждане" и "Има такъв народ". След разговори между лидерите на ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" двете страни се разбраха и идеята на министъра на финансите Асен Василев беше приета в зала днес.
С друго свое решение депутатите приеха остатъчните пари от оперативните програми, които не са разходвани в срок, да бъдат прехвърлени чрез механизма "Сейв" във фонда. "Ако не бъдат разходвани, те ще бъдат преведени към енергийното министерство", поясни министър Василев.
Дебатът
По време на дебатите опозицията, която по тази тема включва и депутатът от ГЕРБ Делян Добрев, обвини финансовия министър, че иска да сложи ръка върху многомилиардния фонд. Още: Асен Василев: Противник съм на диференцираните данъчни ставки
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Василев обясни, че никой няма намерение да "слага ръка" или да източва средствата за енергийно подпомагане на фирмите. Вноските от свръхпечалбите ще си стоят във фонда и ще се използват само при бум на цените, увери той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Колкото до евросредствата, идеята е, ако от тях останат неизползвани суми, до 400 млн. лева да бъдат преведени на Министерството на енергетиката, което в края на 2021 г. е дало на фонда 450 млн., за да може да заработи.