„Безспорна е ключовата роля на усилията и отдадеността на местните лидери и представителите на местните власти за това нашите градове и села да бъдат модерни центрове, чиято визия, решения, възможности и инфраструктура променят ежедневно живота на нашите граждани и създават условия за успешен бизнес и по-добър стандарт на живот“.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
С тези думи министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова откри Четвъртата среща на местните лидери и Четвъртата работна среща на Асоциацията на областните управители от страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Китай. Форумите се провеждат в рамките на формата „16+1“ в Националния дворец на културата в София днес, 20 октомври 2018 г. под мотото „Глобално мислене, действия на местно ниво“.
Събитието се организира от Министерството на Българското председателство на Съвета на ЕС, съвместно с Областния управител на София в сътрудничество с Министерството на икономиката, Столична община, Националното сдружение на общините на Република България. Партньори от китайската страна са Секретариатът на сътрудничеството „16+1“, Асоциацията на управителите на провинциите на страните от Централна и Източна Европа и Китайската народна асоциация за приятелство с чуждестранни държави.
Министър Павлова припомни, че инициативата за сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ има за цел да насърчи стабилността и сътрудничеството между страните, което обаче следва да съответства на законодателството и принципите на Европейския съюз.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
„Отдаваме голямо значение на разширяването на свързаността с Китай, като считаме, че тя трябва да бъде развита не само по отношение на транспорт и инфраструктура, а и в редица други сфери като индустрия, селско стопанство, енергетика, образование и култура, туризъм, информационни технологии“, допълни министърът на Българското председателство. Тя посочи темите на днешните срещи между бизнеспартньорите и местната власт в София: селското стопанство, туризма, малките и средните предприятия, индустриалните зони и демонстрационните паркове.
Министърът припомни че срещата на местните лидери е продължение на решенията, взети от лидерите на страните през юли в София на провелата се у нас Срещата на правителствените ръководители от формата „16 + 1“.
Приветствие към участниците в Четвъртата среща на местните лидери и Четвъртата работна среща на Асоциацията на областните управители от страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Китай поднесе министър-председателят на Република България Бойко Борисов. Премиерът отбеляза, че отношенията между двете страни никога не са били по-добри, както и че инициативата ще допринесе за тяхното задълбочаване.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Ръководителят на официалната китайска делегация и заместник-председател на Постоянния комитет на Общокитайското събрание на народните представители г-н Цао Дзиенмин поднесе приветствие към участниците във форума от името на китайския премиер г-н Ли Къцян. Той посочи, че сътрудничеството във формата представлява „златен мост“ за нови резултати и постигане на очакваното увеличение на търговията и инвестициите, сътрудничеството в инфраструктурата, селското стопанство, туристите, културния обмен на пазарни механизми и проекти. Той посочи, че отношенията между двете страни биха се подобрили значително, ако се осъществят облекчения за туризма и културния обмен – улеснена процедура за издаване на визи, митнически облекчения, активен обмен по линията на образованието и младежта, разработване на инициативи в областта на спорта и по-добро бъдеще за нашите деца.
В приветствието си към форума министърът на икономиката Емил Караниколов съобщи и данните за двустранна търговия , нараснала до над 2 милиарда щатски долара по данни към края на миналата година. Износът от България се е увеличил десетократно, а интересът е към селскостопански стоки, етерични масла и козметика, вино и минерална вода, съобщи той и посочи, че тези и други стоки страната ще участва на Китайския международен панаир в Шанхай.
Приветствие към участниците във форума поднесе г-н Танг Юджин, губернатор на провинция Ляонин. Той изтъкна предимствата на неговия регион и готовността за сътрудничество с българските общини и със страните от сътрудничеството „16+1“ . От името на града-домакин на форума приветствие поднесе кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя изтъкна предимствата на столицата и фактите, че е в 10 на световните градове в развитие на новосъздадените компании, регион с богата култура и история, благоприятен за публично инвестиране и развитие. Кметът посочи, че градовете у нас имат установени партньорства с 22 китайски градове-партньори и че ръстът на китайските туристи значително се е увеличил през последните години, като те вече заемат 13-о място в класацията на столицата.
Представител на Чешка република и президент на Асоциацията на областните управители ,,16+1‘‘ г-н Мирослав Новак също се обърна към участниците във форума с проектите, които Прага е осъществила като обмен на студенти и информация, инвестиции в младите хора, в областта на медицината и инфраструктурата, а само преди дни чешката столица беше домакин на Китайският инвестиционен форум.
Рекорден брой китайски провинции вземат участие в днешните срещи на местно ниво в София. У нас са представителите на 15 от най-развитите провинции, с население от 40 до над 100 милиона граждани.
Данни на китайската Асоциацията на областните управители сочат, че взаимоотношения на добро сътрудничество са установени между повече от 50 български региони на различно ниво. Според данните на българското Национално сдружение на общините ценни партньорства са установени от в областта на мобилните услуги, доставката на модерни транспортни средства, производството на фуражни изделия от няколко български региона в регионите на София, Бургас, Добрич, Хасково и Ямбол, както и чрез създаването на съвместния център в тази област в Пловдив – Икономическа зона Тракия. Ползотворни сътрудничества са установени в популяризирането на традиционни продукти като българско кисело мляко с община Смолян, в износа на козметични продукти с Карлово и Казанлък, в износа на вино – с районите на Асеновград, Благоевград, Пазарджик и др.
300 представители на китайския и българския бизнес и делегации от страните от Централна и Източна Европа участват в провеждащата се среща на местните лидери. Представителите на китайските предприятия ще се срещнат с български компании по време на форума „B2B“, планиран следобед в рамките на формата. Сред заявилите участие китайски и български фирми се отличават големи компании, които оперират в различни сфери на дейност – едни от най-големите фирми на енергийния пазар, в търговия със селскостопански стоки, в изграждането на туристическа инфраструктура и инвестиции, в сферата на културно творчество и организация на световни изложби и изложения, търговски представители на местни и задгранични продукти и партньори на чужди компании на китайския пазар.
България вече два пъти е била домакин на форуми на местните лидери в рамките на формата „16+1“ - Третата работна среща на Асоциацията на областните управители на страните от ЦИЕ и Китай, провела се в Пловдив на 19 октомври 2017 г., и на Първата среща на кметовете на столиците на страните от ЦИЕ и Китай в София на 27 септември 2016 година.