Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова оповести пред медиите резултати от проверката на "Автомагистрали" АД за група обекти, наречени свлачища, срутища и други видове укрепвания на пътни платна.
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
Проверката е извършена след множество медийни запитвания, както и постъпили въпроси от комисията "Манолова" в НС, уточни министърът.
С приключването на проверката вчера са били поканени всички фирми, получавали средства въз основа на договори с "Автомагистрали", но нито една фирма не се е появила на тази среща, обясни министърът.
430 милиона лева са отпуснати за решаване на остри и наболели проблеми, касаещи свлачища, срутища и други видове укрепвания на пътни платна.
Още: За да не участват в цирк в полза на Путин: ПП-ДБ напуснаха пленарна зала (ВИДЕО)
Още: Борисов "не съветва" Митов за скандала в ГДБОП: Трябва да ги омете всичките (ВИДЕО)
Тези средства са постъпили в регионалното министерство и от там в АПИ. От тях 231 милиона лева са преведени на дружеството "Автомагистрали", което е сключило договори с 25 фирми на стойност 188 милиона и тези договори касаят 84 обекта. Говорим за 84 различни обекта, които са посочени конкретно, подчерта Комитова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Борисов ще действа като кон с капаци за кабинета (ВИДЕО)
Още: Опозицията се кани на кабинета "Желязков", плаши с още един вот на недоверие
Към днешна дата от всички 84 броя обекти имаме само един изпълнен - това е срутището до Рилския манастир с похарчени 6 милиона лева.
182 милиона все още са във фирмите подизпълнители, а останалите 83 обекта са във фаза на проектиране, обясни министърът.
На въпрос какво може да стане с тези 25 фирми, които държат в себе си тези 182 милиона лева, отговорът беше, че те са застраховани, каза още Комитова.
Още: Започват дебатите по първия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Зададохме си възможно било ли е възможно да не раздаваме тези пари по тези договори преди получаването на разрешение за строителство. Това беше и причината за освобождаването на ръководстовот на АПИ, допълни министър Комитова.
Всеки знае, че минават години докато се издаде разрешение на строеж, обясни министърът.
По думите й, е било възможно финансирането да не се отпуска предварително за бъдещ строеж, който ще се реализира след 5 години.
Не съм в позиция да казвам колко е изгубила държавата от това. Оценките ги оставяме на други хора, допълни министър Комитова.
На въпрос на журналисти за заплатите в АПИ, Комитова заяви, че те са увеличени с по 2 и нещо нагоре за 4 години.
Още: Спор в Комисията по ревизия - правомерни ли са договори без конкурс на "Автомагистрали" (ВИДЕО)