Реформите на просветния министър акад. Николай Денков, свързани с атестирането на университетските преподаватели и новите минимални изисквания за академично израстване, стигнаха и до Коалиционния съвет. Той се събира днес, за да решава как да се действа по темата занапред, съобщава вестник "Сега".
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Според изданието, което цитира Ива Митева от "Има такъв народ" и източници от провестното министерство, на съвета ще присъства министър Николай Денков, но той няма да се води от лидерите на партиите, а от техни представители, занимаващи се с образование.
Новите промени се натъкнаха на съпротива от част от гилдията поради няколко причини. Освен че новите минимални изисквания пред доцентите и професорите се смятат за прекомерно завишени от университетски преподаватели, се оспорва и начинът, по който се прокарва новата методика за атестация във вузовете. Според Закона за висше образование правилата за атестация на университетските преподаватели се уреждат във вътрешните правилници на висшите училища от самите тях (чл. 57). Сега обаче кабинетът предлага - с решение на МС, а не с промени в закона - нова национална методика за атестация, която да важи за държавните вузове. Освен това се поставя условие висшите училища да въведат тази национална методика във вътрешните си правила, за да получат обещаните 20 млн. лв. към бюджетите си за 2022 г. Това е записано в параграф 17 в преходните разпоредби на закона за бюджета и според юристи е намесва в академичната свобода.