Броени часове остават до прощалната снимка на депутатите от 44-то Народно събрание. Мандатът му изтича на 26 март, но по традиция народните представители ще излязат във ваканция за предизборната кампания. А краят на всеки парламент е време за равносметка.
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
485 са пленарните заседания в мандата на това Народно събрание. Не е изненада, че най много отсъствия е натрупал народният представител от ДПС Делян Пеевски - 479. Естествено, това не е попречило той да получи възнаграждението си.в пълен размер, защото всичките му отсъствия са в графа "извинени".
Интересна е статистиката за най-много изказвания от парламентарната трибуна. От нея можем да изключим шефката на правната комисия Анна Александрова от ГЕРБ, която най-често е представяла нови законопроекти и доклади. Оказва се, че рекордьор по активност е видинският депутат от БСП Филип Попов. За четири години и 485 заседания едно от остриетата на левицата е взимал думата 625 пъти!
Самият Попов споделя, че причината за тази активност е непримиримостта му към неправдите, които тихомълком са били внасяни за гласуване. "Натрупаният през годините опит, както и фактът, че Видинският регион е буквално изоставен и репресиран от управлението на Борисов, са причината за тази моя активност", казва депутатът. И допълва, че управлението на ГЕРБ може да бъде описано само с една дума - срутище. Той недоумява как в една парламентарна република премиерът почти през цялото време е отсъствал от парламентаризма. "Във всяко едно изказване съм се ръководил от общата непримиримост на БСП. Четири години, неотстъпно и последователно, водехме политика за слагане на край на паралелната държава и задкулисието", заявява Филип Попов.
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
Освен становища по законопроекти и решения на парламента, депутатът от БСП е автор и на десетки питания към министрите на кабинета Борисов-3. Почти всички от тях касаят управленски решения, свързани с родния му Видин и областта. "Няма как да си примирен и равнодушен, когато виждаш как управлението не просто нехае, а целенасочено затрива една от най-проспериращите области в България от близкото минало", споделя Филип Попов. Той не смята, че рекордът, който е поставил в 44-то НС, е опит за тормоз над управляващите, а е по-скоро опит да бъде разхлабена желязната хватка в която ГЕРБ, по думите му, е стиснал и задушава Видин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
Затова, смята Филип Попов, сега е времето да мислим. И допълва: "Промяната започна от нас самите – в БСП започнахме реформа, която да скъса със задкулисието, с договорките и употребата на партията и държавата за лични цели, за бизнес интереси и за кариеристични амбиции. Отстояхме тази позиция и сега тръгваме с чист образ пред българските граждани и претендираме за промяна на този модел на управление".
По време на предизборната кампания видинският депутат смята да стигне лично до избирателите и да ги запознае с решенията, които БСП предлага. На първо място поставя здравеопазването, икономиката, образованието, доходите, справянето с бедността и неравенствата. И припомня, че левицата има алтернативи не само на думи и не само сега, когато е в предизборна кампания - четири години тези предложения са внасяни като алтернативни закони в парламента, но без резултат.
"Да отидеш да гласуваш не е по-опасно от това да отидеш на пазар. Всеки неупражнил правото си на глас на практика може да счита, че е дал гласа си на ГЕРБ. Каквото и да си говорим, БСП е единствената партия която има капацитета да изрине срутището от властта", категоричен е Филип Попов.
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
Още: Божидар Божанов с подробности за преговорите за правителство с ГЕРБ