Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радев стреля във всички посоки: Без да се осветлят Нотариуса и "Осемте джуджета", не може да има съдебна реформа (ВИДЕО)

04 февруари 2025, 15:02 часа • 1157 прочитания

Без да се осветлят случаите на Мартин Божанов-Нотариуса, задушевната атмосфера в "Осемте джуджета", лепкавото безвремие, обгърнало прокуратурата, циничната търговия с правосъдие, няма да постигнем целта ни за ефективна правова държава. Това ще бъде все едно гоним хоризонта, защото ако продължат да съществуват мрежите за влияние, те са способни да опорочат всяка реформа и да проникнат във всякакви квоти. Това заяви президентът Румен Радев при откриването на дискусията "Оттук накъде със съдебната власт", организирана от Българския институт за правни инициативи.

Радев призова държавните институции да предприемат решителни действия срещу политическото и олигархично влияние в съдебната система. Според него новият парламент и правителство трябва да се отнесат с особена сериозност към този въпрос, както и към предстоящите кадрови назначения в съдебната система. Още: "Чолаков може да работи, докато задкулисните центрове не изберат друг": Как ВАС се превърна в бухалка? (СНИМКИ)

"По страховете им ще ги познаете"

"Ще започна с един добре известен цитат: "По делата им ще ги познаете". Ще си позволя да го перифразирам: "По страховете им ще ги познаете". В момента, в който приех поканата да участвам в този форум, настана истинска истерия сред средите, които се чувстват комфортно в статуквото на съдебната власт. За които мрежата на "Нотариуса", задушевната атмосфера на „Осемте джуджета“ и лепкавото безвремие, обгърнало плътно делото за КТБ, както и избирателното правосъдие, са жизнено необходимият гарант за облагодетелстване и безнаказаност“, заяви президентът.

Той изрази подкрепа за инициативата и подчерта нуждата от откровена дискусия по темата, за да се постигне напредък. 

Радев отбеляза, че след последните конституционни промени интересът към съдебната реформа сякаш е намалял, но значението ѝ за обществото и държавата остава неоспоримо. Според него проблемите в правосъдието продължават да тревожат както гражданите, така и чуждестранните инвеститори. Още: Радев за българските шпиони във Великобритания: Абсурд е да са свързани с властта у нас

Промените в Конституцията

"Реформаторският устрем бе попарен, включително и с участието на самите реформатори, защото се оказа, че са имали други по-важни приоритети, отколкото лелеяната съдебна реформа, покрай която си проправяха път към властта няколко поколения политици", подчерта държавният глава. 

Той посочи, че за някои политици въпроси като смяната на националния празник и промени в правомощията на президента са били по-важни от задълбочената реформа в съдебната система.

"Конституционната процедура бе пришпорена, като по този начин самата тема олекна и в очите на българските граждани", добави Радев. Той подчерта, че многобройните афери в съдебната система през последните години не са получили адекватен институционален отговор, което, по думите му, представлява „брутална демонстрация на безнаказаност и безпомощност“.

"Ако мрежите на влияние продължат да съществуват, те са способни да опорочат всяка реформа", предупреди той. Още: Георги Чолаков остава бетониран във ВАС: Съдиите отказаха да изберат нов шеф

Ролята на прокуратурата

Президентът също така коментира ролята на прокуратурата в политическите процеси. Според него тя е била превърната в инструмент за държавно управление, вместо да изпълнява независима съдебна функция.

"Прокуратурата, най-вече заради политиците, се превърна в инструмент за държавно управление. Докато в утвърдените демокрации съставянето на правителство е функция на парламентарни мнозинства, то парламентарните мнозинства у нас понякога се оказват функция на решения за главния прокурор или на решения на самия главен прокурор", заяви Радев. 

Той подчерта, че липсата на ефективни разследвания по сигнали за корупция и престъпления на високо ниво води до липса на наказания и отговорност. Още: Радев свиква КСНС заради разпространението на наркотици сред деца

"По всички сигнали за престъпления по високите етажи на властта през последните 30 години не се водят ефективни разследвания, няма установяване на виновни, няма наказани", подчерта той.

Президентът също така изрази загриженост относно бездействието на парламента по въпросите на съдебната власт, като отбеляза, че Висшият съдебен съвет продължава да функционира с изтекъл мандат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес