Президентът Румен Радев за пореден път се обяви категорично против изпращането на български военни сили в Украйна. Призивът му е по повод провеждащата се в Париж ключова извънредна среща на върха на европейските лидери, на която се очаква да бъде постигнато споразумение за координиран отговор на промяната в политиката по отношение на войната в Украйна на новия президент на САЩ Доналд Тръмп.
"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още в началото на войната, беше да не се въвлича България. На фона на разпадащата се глобална архитектура на сигурност, този въпрос е още по-актуален. Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", каза Радев. Той отправи и апел правителството и Народното събрание да заявят "ясна и еднозначна позиция, че България няма да изпраща войски".
Коментарът му е по повод питането на САЩ към правителствата в ЕС биха ли изпратили мироопазващ контингент в Украйна, ако се постигне съгласие за мир.
Още: Радев: Вече се избистря планът на Тръмп за Украйна - вън от НАТО и без американски военни (ВИДЕО)
Снимка: БГНЕС
Ето въпросите, изпратени от САЩ според документ, който Ройтерс разпространи:
- Очертайте как виждате трайните гаранции от Европа, които биха послужили като достатъчно възпиращо средство срещу Русия, като същевременно се гарантира, че този конфликт ще приключи с трайно мирно уреждане?
- Кои европейски и/или трети държави смятате, че биха могли или биха участвали в такова споразумение? Има ли държави, които смятате, че са незаменими? Вашата страна желае ли да разположи свои войски в Украйна като част от мирно споразумение?
- Ако военни сили на трети държави бъдат разположени в Украйна като част от мирно споразумение, какъв според вас е необходимият размер на такава ръководена от Европа сила? Как и къде ще бъдат разположени тези сили и за колко време?
- Какви действия трябва да бъдат готови да предприемат САЩ, съюзниците и партньорите, ако Русия атакува тези сили?
- Какви, ако има такива, изисквания за подкрепа на САЩ вашето правителство би счело за необходими за участието си в тези споразумения за сигурност? По-конкретно, какви краткосрочни и дългосрочни ресурси смятате, че ще са необходими от САЩ?
- Какви допълнителни способности, оборудване и опции за поддръжка е готово да предостави вашето правителство на Украйна, за да подобри позицията си в преговорите и да увеличи натиска върху Русия? Какво още е готово да направи вашето правителство, за да увеличи санкциите си срещу Русия, включително по-стриктно прилагане на санкции?
Още: В клопката на Тръмп? Европа готви невиждан като стойност оръжеен пакет за Украйна
Ще има ли общ европейски отговор?
Все по-важният въпрос за гаранциите за сигурност за Украйна при евентуално примирие опира до създаване на мироопазващ контингент, след като възможността Киев да стане член на НАТО беше отхвърлена от САЩ. Америка не желае нейни сили да участват в потенциална миротворческа мисия, което означава, че топката е в полето на Европа. Припомняме, че Специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог каза, че Европа няма да участва директно в разговорите за Украйна, въпреки че все пак ще има „принос“.
Снимка: Getty images
Срещата в Елисейския дворец по покана на френския президент Еманюел Макрон идва в отговор на предстоящите разговори между високопоставени дипломати на САЩ и Русия в Саудитска Арабия, където ще бъдат обсъдени възможностите за мир в Украйна. На срещата в Париж бяха поканени лидерите на Германия, Великобритания, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, както и генералният секретар на НАТО и председателите на Европейския съвет и Европейската комисия.
Още: Срещата в Елисейския дворец: Дълги разговори, заучени фрази и нулев резултат
Полският премиер Доналд Туск не иска Полша да изпраща военни в мироопазващ контингент в Украйна при сключване на примирие - нещо, което френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Киър Стармър са склонни да направят. Условието на Стармър е обаче да има мироопазващи сили и от САЩ, което Тръмп не желае. Швеция не изключва възможността да изпрати свои военни като миротворци в Украйна.