Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радев на COP27 в Египет: Преходът към климатична неутралност трябва да е социално справедлив

07 ноември 2022, 16:43 часа • 2466 прочитания

Преходът към климатична неутралност трябва да бъде добре обмислен, плавен, социално и икономически справедлив, така че да увеличава благосъстоянието на хората, а не да го намалява. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти след официалната церемония по откриване на Срещата на върха на държавните и правителствени ръководители, които участват в 27-ата Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP27), домакин на която е Египет.

„Климатичните промени са факт - всяка година загиват хиляди хора от природни катаклизми, а цели държави са обречени на глад и бедствия“, заяви Радев, цитиран от пресцентъра на "Дондуков" 2. Президентът посочи, че усложнената геополитическа обстановка налага гъвкави подходи и рационално мислене за решаване на проблемите.

Българският държавен глава отбеляза, че изключително важна тема на COP27 е именно разпределението на ресурси за дейности, смекчаващи климатичните изменения. „Очаквам да постигнем обединяване на усилията за създаване на фондове за инвестиции в нови технологии, за да решим проблемите с ограничените финанси в световен мащаб“, заяви той и отчете сложната ситуация, свързана с войната в Украйна, енергийната, икономическата криза, високата инфлация.

Президентът допълни, че в настоящата геополитическа обстановка редица държави разчитат на изкопаеми горива, а голяма част от инвестициите са насочени за укрепване на сигурността на страните. Това означава, че са необходими нови, още по-авангардни технологии, така че да можем да решаваме климатичните проблеми със средствата, с които разполагаме, смята Радев.

„България е много активна - особено в нашия регион - по отношение на гъвкави подходи за производство на електрическа енергия, за съхраняването ѝ и за пренос на енергоресурси“, отбеляза Румен Радев. Той допълни, че страната ни има потенциала да произвежда енергията на бъдещето – зелен водород, и да се превърне в регионален лидер със съвременни и екологични системи, базирани на природни ресурси, за съхраняване на енергия. „Имаме ресурси за целта, необходими са инвестиции не само от българска страна, но заедно с нашите партньори да обединим усилията си за взаимноизгодни проекти“, заяви Радев. Също така посочи, че страната ни си е върнала влиянието в региона с пускането в търговска експлоатация на газовата връзка Гърция-България, но трябва да използва потенциала си не само да пренася енергийни източници.

В рамките на международния форум българският държавен глава има участия в двустранни срещи и дискусии на високо равнище. Сред членовете на ръководената от президента делегация са министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова и министърът на енергетиката Росен Христов.

ОЩЕ: Джеф Безос обеща 1 милиард долара за опазване на околната среда

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес