Депутатите приеха на първо четене механизма за разследване на главния прокурор, внесен от Министерския съвет и "Възраждане. Законопроектът, внесен от Министерския съвет, бе подкрепен с 191 "за", нито един "против", а 33-ма депутати от "Възраждане" гласуваха "въздържал се".
Поправките минаха на първо четене в комисията по правни въпроси вчера (18 май) и бяха внесени днес сутринта в пленарната зала. В законопроекта на кабинета се предлага въвеждането на длъжността разследващ прокурор, който да може да проверява обвинител номер едно и неговите заместници.
Разследващият прокурор ще може да бъде наказателен съдия, който ще бъде временно преназначаване на тази длъжност. Предвижда се той да бъде избиран от списък от съдии, които предварително са дали съгласието си да влизат в ролята на разследващ прокурор предвижда законопроекта. Те трябва да отговарят на няколко условия, минимум 12 години стаж и поне 7 години опит с наказателни дела.
Предлага се и решението за освобождаване на главния прокурор да може да се взема с 13, а не със 17 гласа от Висшия съдебен съвет.
Припомняме, че в предишния парламент ГЕРБ беше един от основните противници на предложенията за законови промени и така се стигна до тяхното приемане само на първо четене. Основният им мотив беше, че те са противоконституционни. Идеите бяха с различни вносители, но партията на Бойко Борисов не застана зад нито един от тях, въпреки че често прокламират как един от основните им приоритети е именно съдебната реформа. Такива промени са са свързани и с ангажимент на България по Плана за възстановяване и устойчивост.
Дебатът
"Твърде дълго време системата се управляваше на принципа "мъка без край". И това води до нейния мъчителен край", каза по време на дебатите служебният министър на правосъдието Крум Зарков.
"Ще получи нашата подкрепа законопроектът. И наистина се надявам да започнем съвсем скоро и сериозната работа по конституционни изменения, така че да сме убедени, че и този законопроект няма да бъде сполетян от съдбата, която сполетя и законопроекта на правителството "Борисов 3", каза от своя страна Екатерина Захариева от ГЕРБ. Още: Според Зарков атентатът срещу Гешев няма общо с нуждата от разследване на главния прокурор
Думата взе и последният редовен правосъден министър Надежда Йорданова от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България".
"Конституционната реформа не е необходима, за да гарантира законосъобразност на законопроекта, който разглеждаме. Конституционната реформа е необходима, за да гарантира дълбока съдебна реформа, реформа на прокуратурата, която да я направи ефективна, ефикасна и прозрачна, реформа, която да не позволи повече в България да има главни прокурори, като Татарчев, Цацаров и Гешев", каза тя.
Любопитно изказване направи депутатът от ГЕРБ Радомир Чолаков, които беше председател на правна комисия в 48-ия парламент. "Този закон на второ гласуване трябва да бъде гласуван така, както е внесен от Министерски съвет, за да е ясно, че това е законопроектът Зарков и той носи абсолютно пълна отговорност за този текст. Това, което виждаме в момента, и това, което ще се случи днес в тази зала, е как политическата целесъобразност побеждава над законосъобразността и над конституционосъобразността", каза той.
Мнението му предизвика лидера на БСП Корнелия Нинова. "Признавате пред цяла България, че един министър, и то служебен, се е противопоставил на професионализма в съдебната система и е принудил Народното събрание да приеме противоконституционен закон", каза тя.