Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Прозрачност без граници": 470 000 невалидни бюлетини са отчетени на местния вот

04 ноември 2015, 15:27 часа • 6364 прочитания

Безпрецедентен брой невалидни бюлетини, над 90% сгрешени протоколи от секционните избирателни комисии (СИК), голяма тежест на контролирания и купен вот - това са основните заключения на "Прозрачност без граници" за вече преминалите местни избори и за вота относно електронното гласуване. Всички тези фактори са довели до 470 хил. недействителни бюлетини – безпрецеденетен брой и огромен брой негласували граждани.

Нарушения и влияние върху изборния процес

По думите на изпълнителния директор на неправителствената организация проблемите в изборния ден са били следните: необичайно много нарастване на организационните нарушения; незаконна агитация; контролиран и купен вот. Всъщност контролираният и купен вот има тежест от 15,6% в общата изборна картина!

Не бива да подминаваме организационните нарушения, защото те са свързани не само с чувството на хаос, но и с действителността на вота – например, несложени печати и насочването от СИК на избирателите по начин, по който ги отдалечава от гласуването за референдум и само за гласуването на местна власт, подчерта Славов. И се аргументира в числа - над 90% от протоколите на СИК-овете са били сгрешени. А организационните нередности са над 73% от всички нередности, докладвани в изборния ден.

Едно от нещата, за които ще настоваме, е промяна в Изборния кодекс, която да дава възможност на гражаданите и НПО-тата да обжалват методическите условия на ЦИК, т.е. начина, по който ЦИК указва на СИК и ОИК да бъдат преброявани гласовете. Ако имахме възможност, със сигурност щяхме да атакуваме указанията, заяви Славов. И добави, че хакерските атаки срещу редица държавни сайтове не са от характер да променят изборния резултат, но са насочени към накърняване на доверието на гражданите, че администрацията може да организира гласуването.

Програмният координатор на "Прозрачност без граници" Линка Методиева-Тонева даде и конкретни примери за груби организационни нарушения. В Шумен е казвано, че референдумът не бил задължителен. От Пловдив е имало сигнал, че съзнателно не се поставя втори печат, което прави бюлетината невалидна. Отделно са сигнали, характерни за всякакви избори - сигнали за множество лица, които стоят пред секциите, но без отличителни знаци; струпване на гласоподаватели пред секционните комисии в 7.00 ч. сутринта; извозване на групи гласоподаватели.

"Прозрачност без граници" чака повече от 20 дни, за да бъде регистрирана като официален наблюдател. Два дни преди изборния ден ние не разполагаме с достатъчно инфоромация колко са застъпниците", даде пример за мудността на ЦИК програмният директор на НПО-то Ваня Гушева.

На ниво ОИК проблемите също не липсват - с реда и достъпа до изборните помещения, с поправките по изборните протоколи. СИК-овите не са достатъчно обучени, за да боравят с изборните книжа, констатират от "Прозрачност без граници", давайки пример – официален протокол, който е поправян три пъти. Това не е чернова, очевидно има нужда от обучение, каза Гушева.

Изборни акценти

С какво ще се запомнят изборите според "Прозрачност без граници" - с изборния туризъм, който в рамките на местните избори е един от най-преките способи особено в малките общини да се преобърне изборния резултат. Изборният туризъм е довел до 130 хил. регистрации, от тях са отменени малко над 1700. Те са отменени по предишния закон. Промените, които бяха направени в закона през ляото, ще действат за бъдеще, категорични са от "Прозрачност без граници".

Според неправителствената организация гражданска реакция срещу изборния туризъм е имало по места. Пример е Бургаска област, където е имало живи вериги срещу "изборни туристи", дошли да гласуват.

Прави впечатление липсата на реална политическа кампания за тези избори. Всички дарения за политическите партии имат ниска стойност - 700 000 лева. Очевидно са използвани "други способи за създаване на електорални предимства", каза Славов.

Предложенията на "Прозрачност на граници"

Промените не трябва да обхващат просто законодателството или практиката на прилагането му. Това трябва да стане съвместно, не поотделно. Особено важен акцент са изборните списъци и начинът, по който се отчитат изборните резултати. В изборните списъци проблемът с мъртвите души не е решен. Крайно време е да има регистър по настоящ адрес, настояват от НПО-то. И посочват, че са необходими списъци - за тези, които живеят в България и за тези, които живеят в чужбина.

По отношение на изборния туризъм, препоръката е за периодичен контрол по Закона за гражданската регистрация.

За отчитането на резултатите, "Прозрачност без граници" препоръчва въвеждане на модела на регионалните преброителни центрове и машинно гласуване. Това ще доведе до намаляване на натиска върху гражданите и минимизиране на ефекта на купувания вот, смятат експертите на НПО-то. Категорично не е адекватно с една и съща технология да се отчитат резултатите в общини с 2 млн. население и в общини с 20 хи. души, добавиха специалистите.

За финал от "Прозрачност без граници" поискаха по-нисък праг за валидност на референдума.

Мониторингът на "Прозрачност без граници" се прави от над 10 години. Разчитахме на мрежа от 26 организации в рамките на цялата страна и почти 200 наблюдатели, казаха от организацията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес