Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) e приключила проверката си на финансовия министър Владислав Горанов, който живее безвъзмездно от години в апартамент на кръстника си Иван Сариев, и е изпратила резултатите на Върховната касационна прокуратура. Това стана ясно от обясненията на комисията пред в. "Сега". Какво точно е дала КПКОНПИ на прокуратурата обаче е тайна. От комисията обясниха, че дирекцията им "Противодействие на корупцията", която се е занимавала с Горанов, е секретна и информацията, която излиза от нея - също.
Още: След влаковата катастрофа: Освободиха заместник-министъра на транспорта Бисер Минчев
Още: Татяна Дончева: Абсолютно погрешно е ангажирането на левицата в такова управление
В края на ноември главният прокурор Сотир Цацаров възложи на антикорупционната комисия да провери Горанов за престъпление по служба и търговия с влияние. Комисията се задейства с огромно неудоволствие - шефът й Пламен Георгиев дълго време твърдеше, че никой не му е възлагал проверка на финансовия министър. Затова Цацаров го направи повторно, като нареди до 20 дни "Противодействие на корупцията" в КПКОНПИ да извърши "отделни конкретни действия по проверката".
От самата прокуратура не отговориха нито на телефонните обаждания, нито на имейлите на редакцията, за да потвърдят информацията от комисията. От началото на годината от пресслужбата на Цацаров много пъти обясниха, че чакат резултатите, но още не са ги получили.
Според антикорупционната комисия държавното обвинение твърди, че не е получило нищо, защото чакало да приключи и производството за конфликт на интереси, което тече в комисията срещу Горанов, пак заради апартамента. Остава неясно защо, тъй като прокуратурата няма отношение към него.
Още: Процедурата за избор на Сарафов ще бъде прекратена официално в петък
Още: Парламентът окончателно спря избирането на Сарафов, остават му 6 месеца на поста
Проверката за конфликт на интереси, която тече срещу Горанов, започна в началото на декември и обяснението от КПКОНПИ е, че ще приключи в законовия двумесечен срок, който имат право да удължат веднъж с 30 дни - тоест до 1 март. Резултатът от тази проверка трябва да бъде обявен в онлайн регистрите на комисията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ИТН избира нов лидер и ново ръководство, сменя и устава си на национална конференция
Още: ДПС потвърди подкрепата си за кабинета Желязков, очакват се 126 гласа в пленарна зала
Ситуацията изглежда като обикновено размотаване. Както обикновено, когато иде реч за управляващите, от прокуратурата действат неохотно и само под обществен натиск. По същия начин беше мотано делото срещу бившия министър на транспорта Ивайло Московски. Близо година прокуратурата увърташе и не даваше информация, прехвърляше го от една на друга прокуратура, а накрая го оневини за смъртта на 3- годишния му син, загинал, докато баща му го возил на едноместна мощна моторна шейна без каска.
"Вярвам, че забавяне по производството от страна на комисията няма да има, следователно и от наша страна няма да има", каза Цацаров на 20 декември. Според него от отговорите на КПКОНПИ зависи изходът на прокурорската проверка срещу министъра. Горанов, Сариев и съпругата му отдавна са разпитани по казуса.
Самият Горанов не вижда проблем в това да живее безплатно в луксозен апартамент, собственост на бизнесмена Иван Сариев, защото му бил кръстник. "Ако имах някакви притеснения, нямаше да го декларирам", призна министърът, макар че законът го задължава да го направи. Според обясненията му семейството се нанесло в луксозното жилище в комплекса "Есте" на братя Домусчиеви, защото се стресирало след земетресението в Перник - тогава живеели на 10-ия етаж. "Стресът и уплахът, които изпитаха тогава невръстните ми деца, ни накара да се възползваме от предложението на кръстника ни – моя и на моите деца, Иван Сариев. Жилището е закупено от него с инвестиционна цел, всички сметки за ползването на жилището заплащах аз", обясни Горанов в началото на декември.
Още: Кирил Петков: Ще гласуваме против правителството на Росен Желязков
Още: Андрей Райчев: Това е шесторна коалиция, вече имаме много повече от "санитарен кордон"
Сариев и съпругата му Снежана имат поне десетина фирми, които подопечните на Горанов данъчни органи би трябвало да контролират. На въпрос на "Сега" от НАП отговориха, че от 2012 г. насам са правили десетки проверки и ревизии на бизнеса на Сариеви, но не могат да кажат какви са резултатите от тях заради данъчната и осигурителната тайна.