С 23 гласа "за" и 0 "против" пленумът на Висшия съдебен съвет гласува процедурата за избор на нов главен прокурор, предаде БГНЕС. Регламентът предвижда до 24 юли да се проведат 4 заседания.
Още: Правосъдният министър: Само, когато е ясно, че наказанието е неизбежно, то е ефективно
Още: След трагедията със Сияна: Кабинетът набеляза 37 мерки за пътна безопасност с дати и министри
Прокурорската колегия ще издигне не повече от 3 кандидатури. Те ще бъдат излъчени най-късно до 29 юли, разкри Даниела Машева, говорител на колегията.
Главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че на 13 юни е приет графикът и условията, по които ще се избира новият главен прокурор.
Според регламента номинациите могат да правят не по-малко от трима от членовете на Прокурорската колегия, както и министърът на правосъдието. Крайният срок за представяне на писмена концепция е 12 август.
Още: Ивайло Мирчев: Вътрешните избори за кандидат за президент са интересна идея
Пленумът на Висшия съдебен съвет ще изслуша кандидатите и ще вземе решение на 24 октомври. Новият главен прокурор се определя с мнозинство - не по-малко от 17 гласа от членовете с явно гласуване. Ако тогава няма излъчен кандидат, конкурсът започва наново и трябва да бъде избран до 10 януари 2020 г, когато приключва мандатът на Цацаров
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Доналд Тръмп-младши идва на посещение в София (СНИМКИ)
Още: Сарафов прати писмо на Киселова: Напомни й, че иска имунитетите на шестима депутати
Главният прокурор се назначава от президента по предложение на пленума на Висшия съдебен съвет за срок от 7 години без право на повторно избиране.
"Моето мнение е, че колкото по-рано се открие тази процедура, толкова по-добре, за да може в спокойна среда да се излъчи номинацията. Това дава възможност и на неправителствените организации, юристи и университети да кажат своето становище, което трябва да представят до 16 октомври", каза Боян Магдалинчев, представляващ ВСС. Той се надява бъдещите кандидати да бъдат политически независими, включително чрез изказвания и действия.
Според Магдалинчев "бремето на тази длъжност" е огромна, но ВСС няма никакви притеснения, ако жена се номинира и оглави Главна прокуратура. Членовете ще се уповават единствено на професионалните качества на кандидатите.
Още: Популизъм безкрай: Държавата се упражнява на гърба на трагедията със Сияна и пак обещава мерки
Още: Първи кандидат за омбусман, който е готов "да се жертва" за служебен премиер