Прокурорската колегия на ВСС започва избор на нови шестима прокурори за Кьовеши

16 юни 2021, 07:41 часа • 1068 | прочитания

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет открива нова процедура избор на шестима делегирани прокурори. До нея се стигна след като Колегията на Европейската прокуратура одобри едва четирима от десетте предложени от България магистрати. Непопълнената квота доведе европейския главен прокурор Лаура Кьовеши в София малко след като Европейската прокуратура стартира своята работа.

Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва

Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"

Малко преди пристигането на Кьовеши Прокурорската колегия прекрати старата процедура, след като се оказа, че участвалите в първия подбор не са събрали достатъчно подкрепа, за да бъдат предложени от съдебните кадровици на местата на шестимата отхвърлени. А те бяха отхвърлени от Колегиума на Европейската прокуратура, защото не отговаряха на изрично поставеното условие за позицията – да са прокурори с опит в делата, по които ще работи Европейската прокуратура, и в международни разследвания. Освен това, след срещите си в София, Лаура Кьовеши даде да се разбере, че държи европейските прокурори да са „опитни, дръзки и смели“, като този висок критерий не подлежи на коментар.

 „Ако и тези кандидати не изпълнят нашите критерии, аз няма да направя предложение за тяхното назначаване. Националните власти могат да отправят предложения, но мое е решението дали да предложа тези кандидатури на моите колеги“, предупреди тя преди дни в София.

 

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

Още: Разцепление в ДПС-ДПС по оста Чакъров - Кючюк. Сигнали за трансфери към Пеевски и протекции за кметове

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес