Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прокуратурата реагира с 8 месеца закъснение по скандала с Кирил Петков и "Да запазим Корал"

29 април 2024, 13:05 часа • 5131 прочитания

Прокуратурата се активизира във връзка със скандала между бившия премиер Кирил Петков и председателя на "Да запазим Корал" Атанас Русев.

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

От пресцентъра на държавното обвинение разпространиха позиция, в която се казва, че още от 11 август 2023 г. е образувано досъдебно производство заради съмненията за фалшифицирани документи от страна на бившата шефка на кабинета на Петков Лена Бориславова.

"Производството се води по чл. 313, ал. 1 от НК и е образувано за това, че е потвърдена неистина в писмено съобщение, изпратено от Л.Б. по електронен път до Агенция по вписванията, изискуемо по силата на Търговския закон за удостоверяване на обстоятелства - освобождаване на К.П. от длъжността член на УС на Сдружение "Да запазим Корал" и избирането на негово място на М.Д. Като същото следва да е извършено на заседание на Общото събрание на Сдружението, за което се твърди, че е проведено на 06.05.2021 г.", казват от прокуратурата.

Още: “Ченгеджийки номер“: Кирил Петков с първи коментар за фалшифицирането на документи

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Според данните в хода на разследването са разпитани 10 свидетели, проведени са и оперативно-издирвателни мероприятия. Към делото са приобщени множество относими документи, изискана е и справка от Сдружение "Да запазим Корал".

Снимка: БГНЕС

И още престъпления?

В хода на разследването са установени данни за извършване и на други документни престъпления - съставяне и използване на неистински документи, представени пред Агенция по вписванията. В тази връзка предстоят и още разпити на лица, имащи отношение към извършените действия, както и приобщаване на техни сравнителни образци на подписи и почерк, казват още от държавното обвинение.

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран

По досъдебното производство в кратки срокове се очаква изготвянето на съдебно-графическа и техническа експертизи, след което наблюдаващият прокурор ще се произнесе по хода на делото и възможността по същото да бъдат евентуално привлечени в качеството им на обвиняеми лица, спрямо които се съберат доказателства за участие в документни и други престъпления.

Още: Борисов: ПП фалшифицират документи, ще работя с тях само при доминираща роля на ГЕРБ

Предисторията

Припомняме, че по-рано днес председателят на сдружение "Да запазим Корал" Атанас Русев обяви, че ще даде на съд съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, който свърза името му с един от основателите на СИК Румен Николов - Пашата.

Още: "Ядоса се, че съм дал Пашата на прокуратурата": Кирил Петков за председателя на "Да запазим Корал"

Отново днес в профила си в социалните мрежи Петков написа статус, в който твърди, че Русев му се е обадил с въпрос защо Пашата е попаднал в списъка с 19 лица, които Петков предаде на прокуратурата през февруари 2022 г. Тогава обвинител номер едно бе Иван Гешев, а Кирил Петков вече изпълняваше длъжността премиер и входира списък с хора, свързани според него с корупция.

Снимка: БГНЕС

"В списъка е и Румен Николов – Пашата – една от водещите фигури на СИК, приятел и съдружник в много начинания на Бойко Борисов", написа Петков (вижте публикацията му тук). "В същия ден, в който списъкът е подаден на прокуратурата от мен и Лена Бориславова, същият този Атанас Русев, който тази сутрин така артистично се възмущаваше от „неправдите“, ми звъни ядосан и ми казва, че не е трябвало да слагам Пашата в моя списък", заяви още съпредседателят на ПП.

Още: Списък с 19 имена внесе Кирил Петков в прокуратурата (ВИДЕО)

Причината за спора - предполагаемото фалшифициране на документи от страна на Лена Бориславова, за да се направят промени в Управителния съвет на сдружението и Петков да бъде премахнат, за да няма конфликт на интереси при назначаването му за служебен министър на икономиката през 2021 г. Това твърди разледващият сайт "Биволъ".

И отговорът на Русев

Председателят на сдружение "Да запазим Корал", от което част беше и Петков, категорично отрече думите на бившия премиер.

"Тези изтъркани опорки, дето ги спускаш, за да си изчистиш всички измами, с които влезе в политиката, не вървят. Опитите ти да лъжеш и да клеветиш, че нашата реакция от Корал за твоите беззакония има нещо общо с "Пашата", ми дават основания да ти заведа едно чудесно дело за клевета", написа той (вижте тук).

"Ние реагираме по закон, защото всяко бездействие от страна на сдружението и лично от моя страна би означавало съучастие към това престъпление, което не може да допуснем. Потърпевши са не само Корал, но и цялото общество, което ти имаш претенции да управляваш. Такива хора като теб трябва да бъдат не само извън политиката, но и извън обществения живот. Ти излъга и предаде надеждите на цял един народ. Знаеш каква е съдбата на предателите по справедливост", добави Русев.

Още: Сигнал за фалшиви документи и Кирил Петков: Защо месеци и години по-късно?

По-рано тази сутрин той заяви пред bTV, че поредицата от документи с електронния подпис на Бориславова, включително фалшиво пълномощно, били "факт", като били извадени от Агенцията по вписванията. Освен това заяви, че не е вярно през него Пашата да прави "назначения" в държавната администрация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес