Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Близнашки: Без Истанбулската конвенция ще бъде лепнато петно върху страната

15 март 2018, 11:32 часа • 3361 прочитания

"Нужно е едно изключително отговорно поведение, за да не се окаже България в изключително тежко положение, защото като те нарочат, че обществото ти поддържа ксенофобско настроение и налага език на омразата, достатъчно е да се направи контент на редица сайтове и публикации и нещата придобиват драматичен облик и върху България ще бъде лепнато едно петно, което няма да може да се изчисти с години."

Това заяви в интервю за БНТ бившият служебен премиер и преподавател по конституционно право проф. Георги Близнашки.

По думите му обществото ни е склонно да се поддава на своите първични страхове:

"Мисля, че твърде дълго продължи истерията по темата и е време да се каже "стига". Разговорът трябва да се върне от своето начало и да се чуят специалистите. "Джендър" се превърна в мръсна дума, а това няма нищо общо с истината – този термин се ползва от много години. Едно са вицовете в кръчмата, а друго е сериозната политика. Съветът на Европа е много сериозна организация и България трябва да направи обратен завой за Истанбулската конвенция."

На политическо ниво е нужно едно изключително отговорно поведение, защото върху България може да бъде лепнато едно петно, което няма да може изчистено с години напред, подчерта експертът" допълни още той.

Проф. Близнашки също бе категоричен, че ратификацията на конвенцията няма да наложи никаква промяна на Конституцията.

"Очаквам едно правилно решение на този въпрос. Политиците трябва да си поемат отговорността и да предизвикат сериозния разговор по темата. Проблемът е, че създава усещане, че се върши нещо зад гърба на обществеността. Специалистите по темата трябва да бъдат чути, безсмислено е изкуствено да се създава истерия", категоричен бе проф. Близнашки.

От своя стана специалистът по конституционно право проф. Екатерина Михайлова допълни, че дебатът за еднополовите бракове не е свързан с Истанбулската конвенция.

"По време на този дебат се водеше престрелка с обиди и обществото не разбра изобщо за какво става въпрос в Истанбулската конвенция – а то е защита от насилието. Насилието върху всяко човешко същество трябва да бъде санкционирано с цел превенция", допълни още тя.

"Според мен няма нужда от промяна на Конституцията, за да може да бъде ратифицирана конвенцията. Да се наложи промяна на Конституцията заради международен договор, трябва в него да има нещо много различно от принципите, залегнали в основния ни закон. А в конвенцията няма опасност да се стигне до нарушаване на права – напротив, тя е в посока за повече механизми за запазване на правата," каза още проф. Михайлова.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес