"Нужно е едно изключително отговорно поведение, за да не се окаже България в изключително тежко положение, защото като те нарочат, че обществото ти поддържа ксенофобско настроение и налага език на омразата, достатъчно е да се направи контент на редица сайтове и публикации и нещата придобиват драматичен облик и върху България ще бъде лепнато едно петно, което няма да може да се изчисти с години."
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Това заяви в интервю за БНТ бившият служебен премиер и преподавател по конституционно право проф. Георги Близнашки.
По думите му обществото ни е склонно да се поддава на своите първични страхове:
"Мисля, че твърде дълго продължи истерията по темата и е време да се каже "стига". Разговорът трябва да се върне от своето начало и да се чуят специалистите. "Джендър" се превърна в мръсна дума, а това няма нищо общо с истината – този термин се ползва от много години. Едно са вицовете в кръчмата, а друго е сериозната политика. Съветът на Европа е много сериозна организация и България трябва да направи обратен завой за Истанбулската конвенция."
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
На политическо ниво е нужно едно изключително отговорно поведение, защото върху България може да бъде лепнато едно петно, което няма да може изчистено с години напред, подчерта експертът" допълни още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Проф. Близнашки също бе категоричен, че ратификацията на конвенцията няма да наложи никаква промяна на Конституцията.
"Очаквам едно правилно решение на този въпрос. Политиците трябва да си поемат отговорността и да предизвикат сериозния разговор по темата. Проблемът е, че създава усещане, че се върши нещо зад гърба на обществеността. Специалистите по темата трябва да бъдат чути, безсмислено е изкуствено да се създава истерия", категоричен бе проф. Близнашки.
От своя стана специалистът по конституционно право проф. Екатерина Михайлова допълни, че дебатът за еднополовите бракове не е свързан с Истанбулската конвенция.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
"По време на този дебат се водеше престрелка с обиди и обществото не разбра изобщо за какво става въпрос в Истанбулската конвенция – а то е защита от насилието. Насилието върху всяко човешко същество трябва да бъде санкционирано с цел превенция", допълни още тя.
"Според мен няма нужда от промяна на Конституцията, за да може да бъде ратифицирана конвенцията. Да се наложи промяна на Конституцията заради международен договор, трябва в него да има нещо много различно от принципите, залегнали в основния ни закон. А в конвенцията няма опасност да се стигне до нарушаване на права – напротив, тя е в посока за повече механизми за запазване на правата," каза още проф. Михайлова.