Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Продължаваме промяната": Кирил Петков няма двойно гражданство в ГРАО

07 октомври 2021, 12:28 часа • 31884 прочитания

"Уведомяваме Ви, че в системата ГРАО Кирил Петков фигурира като български гражданин и не са налице пречки за регистрирането му като кандидат за народен представител за предстоящите на 14.11.2021 г. парламентарни избори". Така официално отговориха от "Продължаваме промяната" на въпроси на Actualno.com. Ето какво попитахме:

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Как фигурира Кирил Петков в ГРАО - само като български гражданин или като човек с двойно гражданство? Ако е второто, това значи ли, че не може да е кандидат за депутат?

Отговорът дойде на втория ден от нашето запитване. 

Междувременно президентът Румен Радев изпрати становище до Конституционния съд (КС) в което твързи, че  заради това, че второто служебно правителство вече с изтекъл мандат и престана да функционира, счита, че делото в КС относно гражданството на Кирил Петков (служебен министър на икономиката в този кабинет) вече е загубило предмета си и затова трябва да не бъде гледано по същество. "Факт е, че въпросното "първо" служебно правителство не съществува, а с това предметът на делото е изчерпан и евентуалното решаване по същество отпада", пише в становището на президента пред КС. Под "първо" служебно правителство той визира правителството с участието на Петков - припомняме, че първото служебно правителство, съставено от Румен Радев, работи начело с Огнян Герджиков като служебен премиер от 27 януари, 2017 година.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Защо според Радев като го няма вече въпросното служебно правителство с Петков, то всичко трябва да отпадне по същество? "В практика си Конституционният съд (КС) нееднократно е отчитал, че последиците от акта, предмет на конституционния контрол, трябва да съществуват към момента на произнасянето", гласи текстът в президентското становище - т.е., за да отсъди съдът дали Петков законно е станал министър, то Петков все още трябва да е министър, когато решението бъде взето, което явно в случая не е така.

Цялото становище на президента можете да видите ТУК!

Бившият конституционен съдия и член на КЗК проф. Пламен Киров коментира пред Actualno.com казуса с двойното гражданство на Кирил Петков. Предмет на делото в Конституционния съд, касаещо гражданството на Кирил Петков, има. Гледане по същество и решение следва да има, смята той. 

Точно същия ден, но по-рано стана ясно становището на президента Румен Радев по делото. То не касае това дали Кирил Петков е бил законно назначен за министър (ако е имал двойно гражданство към момента на утвърждаване на назначението, тогава самото назначение е незаконно), а касае дали указът на държавния глава в частта, с която е назначен Кирил Петков за служебен министър на икономиката, отговаря на Конституцията или не.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Представете си, че някое решение на Министерския съвет е взето с решаващия глас на г-н Петков. Това решение може да има правни последици и след края на мандата на правителството, в което Петков е бил министър – това е аргумент, че има предмет по същество, по думите на проф. Киров.

Още: Румен Радев с уникален аргумент защо съдът трябва да спре да се занимава с гражданството на Кирил Петков

Гражданството на Кирил Петков - пази ли го Румен Радев?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес