Природозащитниците от коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" поискаха среща с премиера Бойко Борисов заради окончателното съдебно решение за промените в Плана за управление на парк "Пирин", приети в края на 2017 година. Те обявиха и защо точно искат срещата - за да каже Борисов кой ще поеме персонална политическа отговорност, след като съдът посочи нарушенията в промяната и да поискат оставката на екоминистъра Нено Димов.
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Искането за оставката на екоминистъра е подкрепено и от формацията "Демократична България", която смята, че ако това не се случи, значи Борисов поема цялата отговорност за случилото се.
Нека Борисов извърши персонална оценка на работата на Димов и на директора на Националната служба за защита на природата Мирослав Калугеров, казват още природозащтниците, за които двамата в период на много години са "въвели в заблуждение" правителството за законовата ситуация с Пирин. Конкретно изброени са позициите, че в защитени територии може да се строят нови спортни съоръжения - може само да се ремонтират и обновяват съществуващи, че няма нужда от екооценка на плана и че от ЮНЕСКО били съгласни с тезата за "пожелателната" екооценка.
"Казусът с Пирин никога не е бил за "втора кабинка", а за драстично разширение на ски-зоната и свързаната с нея инфраструктура", категоричен е съпредседателят на "Зелените" Борислав Сандов.
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
"Техните грешни представи за европейската екологична мрежа Натура 2000 са залегнали в проектозакона за изменение на Закона за биологичното разнообразие, който в момента е съобразен с европейските директиви, и настояваме проектът да бъде оттеглен и сериозно преработен", казват природозащитниците. Става въпрос за промените, съгласно които авторите на изследвания на защитени местности задължително трябва да дават безплатно на МОСВ своите проучвания, независимо кой финансира въпросните проучвания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
От "За да остане природа в България" обявяват своята готовност да работят с всички местни хора около Пирин, които искат да развиват региона си и да печелят от това за благото на децата си, без да разрушават защитената му природа, част от българското, европейското и световно природно наследство. Местните референдуми не могат да решават за противозаконни действия, смятат те.