Президентът наложи вето на сделката за F-16, била приета твърде бързо

23 юли 2019, 14:55 часа • 8280 | прочитания

Президентът Румен Радев наложи вето върху Закона за ратифициране на сделката за изтребителите F-16 Block 70 и свързанатa с тях поддръжка. Законът беше гласуван от парламента на 19 юли. Основното съображение на държавния глава е, че ратификацията на закона е станала прекалено бързо.

Още: "Абсурдни лъжи": Радан Кънев опроверга твърдения на "Възраждане", че ЕС ще взима спестяванията на хората

Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград

"Несъмнено е, че когато се вземат стратегически решения, свързани с отбраната и националната сигурност на страната, е необходимо не само да бъдат осигурени постижими за държавата финансови параметри, но и да има широк консенсус и подкрепа. Острите спорове в Народното събрание при обсъждането на ратификационния закон, нетипични за този вид закони, показаха, че по параметрите на договора не е потърсено и не е постигнато обществено съгласие", пише още в мотивите на президента.

Според него няма "национално съгласие и убеденост във взаимноприемливите условия на договора", което Радев смята за "изключително тревожно".

Президентът, който е бивш шеф на българските ВВС, от месеци критикува сделката за американските изтребители, изтъквайки разнообразни аргументи срещу покупката им. Той неколкократно се усъмни дали договорените от правителството самолети разполагат с нужните бойни способности.

Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета

Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията

Какви са бойните способности на самолетите, прочетете в този материал.

В мотивите на президента се отбелязва, че законът е приет "по бързата писта", вместо да мине през две гласувания в отделни заседания на парламента.

"Поради скъсената законодателна процедура останаха неизяснени редица важни въпроси като цени, гаранции, срокове за доставки, неустойки, обезщетения и други. На България е необходим самолет с многофункционални способности, което се постига не само с качествата му, а и с пълен пакет въоръжение, съпътстващо оборудване и обучение на личния състав. При обсъждането и гласуването в пленарната зала на Народното събрание бяха изказани възражения и предложения, които не можаха да бъдат развити и обсъдени поради приложената съкратена законодателна процедура", допълва Радев.

Заради високата цена на самолетите и условието да бъдат платени наведнъж се наложи държавата да поеме дълг и да актуализира бюджета за 2019 г. Управляващите обаче увериха, че сега е най-походящият момент за подобна сделка.

Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)

Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)

Колко ще ни струват изтребителите и при какви условия ще ги получим, прочетете в този материал.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес