"Президентът води кампания за сплашване и истеризиране на ситуацията и това не е конструктивно. Той иска да си върне предишния модел и еднолично да консумира изпълнителната власт".
Още: Боряна Димитрова: Ако първият мандат се провали, това чака и следващите
Още: Първан Симеонов: Мълчанието на политиците е добър знак
Това каза съпредседателят на коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" Христо Иванов.
Новото служебно правителство
Очакванията ни за служебно правителство са без министър Калин Стоянов и без министъра на електронното управление Александър Йоловски, подчерта още лидерът на "Да, България" пред БНР.
"Това са двамата министри, които имат ключова роля за провеждането на прозрачни избори. Йоловски участва в скандала с машините, който опорочи местните избори и 500 000 гласа бяха изхвърлени в кошчето. И той не си понесе отговорност. Той не може да бъде министър", аргументира се Христо Иванов.
Още: Димитър Ганев: Радев дава максимален толеранс да се постигне консенсус за редовен кабинет
Още: Илхан Кючюк: Пеевски е дяволско начало в политиката, ще обжалваме решенията му (ВИДЕО)
Още: Кирил Петков се закани да не управлява с ГЕРБ след изборите, но си остави и леко отворена вратата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В нов законопроект: ПП-ДБ борят изборните измами със специални преброителни центрове
Той припомни, че все още не е приет закона, с който ще се ограничават правомощията на бъдещия служебен кабинет.
Конституционните промени и истериите на президента Радев
По повод критиките, че новите конституционни текстове пораждат неясноти и бяха на косъм на предизвикат криза, Иванов каза:
"Съгласихме се, че едноличният начин, по който президентът формира правителство и го превръща в еднолично управление, трябваше да се промени. Новият модел е единствената алтернатива, който съществува в пространството и вселената. Този модел не приемам, че трябва да бъде обявяван за грешка, той е по-сложен за прилагане, но неговата сложност е демократичен елемент да осигури съгласие и баланс", обясни съпредседателят на ПП-ДБ.
Още: На фона на скандала в Румъния: ДАНС не е открила външна намеса в изборите у нас през 2024 г.
Според него проблемът от конституционните разпоредби е възникнал, защото сме отишли на избори преди да бъде изграден модела. "Ако жена ти не може да спи, значи не може изобщо да заемаш какъвто и да е висок конституционен пост", каза Иванов по повод думите на част от възможните служебни премиери.
Още: ГЕРБ и ДПС да се явят заедно на изборите, предложи Настимир Ананиев
Изборите 2 в 1
Пред общественото радио той коментира разпадането на сглобката, предстоящите избори и очакваните резултати след тях.
"Отиваме на избори, защото стигнахме до разпределението на дългата власт в съдебната система и регулаторите. Защото ГЕРБ и ДПС имат 100% в нея и не искаха да бъдат заменени, особено в съдебната. Когато видяха, че няма да отстъпим започнаха да взривяват процеса. 7 пъти заявяваха "край на процеса и отиваме на избори". През цялото време търсеха поводи. Голямата причина е възможността на Пеевски да определи мнозинствата в съдебната система", обясни Христо Иванов.
Според него следващите избори са, за да се попълнят регулаторите и съдебната власт, да има прозрачен процес, конкуренция и качества на кандидатите или "Пеевски ще си ги назначи – това е залогът".
Лидерът на "Да, България" е категоричен, че не са се съгласили да жертват съдебната власт и регулаторите. За следващият парламент казва, че компромис с тези теми няма да се направи:
"Който го е страх от мечки не ходи в гората. Ние сме дълбоко в тази гора и ще си платим цената. Въпросът е дали обществото ще плати цената - г-н Пеевски да си пие кафето".
Още: Христо Иванов към президента: Конституцията не е упътване за ползване на асансьор
"ГЕРБ взривиха формулата, която беше приета преди 9 месеца. Решението им е взето под силното въздействие на Пеевски. През цялото време той имаше и има огромно въздействие върху Бойко Борисов. От момента, в който стана ясно, че няма да приемем в регулаторите и съдебната власт Пеевски да получи ролята на златния пръст, които ще определи мнозинствата и кой ще отиде там, стана ескалиращо опасно и стана ясно, че отиваме на избори".