Участниците в дискусията за националната сигурност се обединиха около идеята за модернизация на българската армия и създаване на фонд за финансирането.
Преговорите са организирани от "Продължаваме промяната" и имат за цел формиране на политики за общи коалиционни действия.
Превъоръжаване и технологично обновяване на въоръженте сили предложи Атанас Зафиров от БСП. Теодора Илчовска от "Има такъв народ" също подкрепи тази идея, като добави, че това е важно за участието на България в съвместни формирования с други държави членки на НАТО. "Придобиване на отпаднала техника от съюзниците, съвместно използване на бази, въоръжения, съвместни формирования", посочи Илчовска. От ИТН искат 2% от БВП да бъдат за отбрана.
От "Демократична България" предложиха в приоритетите да се включи разполагането на многонационални сили на НАТО у нас.
Това обаче не беше вписано в списъка с договорени предложения, за да не се вдигне медиен шум, че България приема чужди военни бази.
"Трябва да стане наистина в рамките още на 2022 година, като основната идея е всъщност ограниченият ни национален ресурс да може да го компенсираме с разполагане на допълнителни съюзни системи на наша територия. Тук говорим за такива, които са както Сухопътни войски, така сили за специални операции, елементи от противовъздушна противоракетна отбрана, военновъздушни сили", каза Георги Цветков от ДБ.
Според "Продължаваме промяната" плановете и програмите за въоръжените сили у нас са нереалистични и не могат да насочват и да водят развитието на Българската армия и на отбранителните способности. Според Тодор Тагарев е необходима по-добра координация в ситуации на бедствия и аварии в страната.