Преговори за регионално развитие: Нови ЗУТ и ЗОП, тунели под Шипка и Петрохан (ОБНОВЕНА)

25 ноември 2021, 16:45 часа • 6234 | прочитания

Финансовата децентрализация или поне нейното започване още от 2022 г., сближи позициите на всички партии в преговорите за съставяне на ново правителство на тема “Регионално развитие”. За оставане на част от приходите от данъци в общините са БСП, “Демократична България”, “Има такъв народ” и “Продължаваме промяната”.

Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)

Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ

За финансова децентрализация, която да позволи на общините да се възползват от брутния вътрешен продукт, който е произведен на тяхна територия, призова бившият регионален министър от правителството на Сергей Станишев Асен Гагаузов. Той представи и разработка на БАН, която показва разликите в развитието на регионите в страната и призова, ако не искаме концентрацията на населението в големите градове да продължи със сегашните темпове, да се обърне внимание на децентрализацията.

“Сегашната централизация е образно казано хвърляне на пари от джипката, това е руският модел. Трябва поне да започнем процеса по децентрализация, защото най-честно е данъците да остават там, където са изработени”, каза Йордан Иванов, зам.-председател на общинския съвет в Пловдив от “Демократична България”. Според него трябва още с бюджет 2022 г. 2% от приходите от данъка на физическите лица да остават в общината, в която те живеят. Освен това поне 1% от общинските бюджети да се изразходват в зависимост от конткретните искания на живеещите на територията на общината.

Нов закон за устройство на територията, нов закон за обществените поръчки, тунели под Шипка и Петрохан. Тези идеи също бяха повдигнати от БСП за преговорите по регионално устройство между бъдещите участници в коалиционното правителство.

Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка

Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник

"Националното сдружение на общините да се събуди, защото в последните години работеше само по проекти за усвояване на средства", каза Асен Гагаузов.

Сред предложенията са още създаване на национален фонд за сближаване на районите, който да финансира проекти в Северозападна България, Родопите и Странджа Сакар, изграждане на трети Дунав мост, АПИ да премине към транспортното министерство.

Освен Гагаузов от БСП в преговорите участват Борислав Гуцанов, Генади Събков Петко Тюфекчиев, Михаил Лисков и Стефан Начев. От ИТН участват Гроздан Караджов, Георги Георгиев, Силвия Бакърджиева, арх. Владо Вълков и Галя Бърдарска. Експертите на "Демократична България" са Зарко Маринов, Надежда Йорданова, Йордан Иванов, Надежда Бобчева и Грети Стафанова. "Продължаваме промяната" се предтавлява от Асен Василев, Йордан Терзийски и Богомил Петков.

 

Още: Анализатор: Правителството няма нужда от мнозинство

Още: Коя ще е ябълката на раздора в кабинета: Анализ на АКФ

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес