Правосъдното министерство работи по промени, които ще дадат възможност всеки прокурор да сезира Европейската прокуратура. Това съобщи министър Надежда Йорданова.
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Тя обясни, че целта на готвените изменения е, ако в рамките на работата си редови прокурор попадне на данни за злоупотреба с евросредства, да не минава през Върховна касационна прокуратура, а директно да подава сигнал в Люксембург.
"Целта Министерският съвет да стане допълнителна контактна точка с Европейската прокуратура по подобие на МВР и Агенция „Митници“, е да се скъси пътят. Говорим за увеличаване на каналите за комуникация, за да може повече институции, повече лица от България, пряко да могат да сезират Европейската прокуратура", посочи Йорданова.
По повод предстоящата днес среща на министъра с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, Йорданова обясни, че ще обсъждат промени в Закона за съдебната власт, съвързани с по-висока степен на автономност на европейските делегирани прокурори у нас, която да гарантира независимата им работа.
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Според министъра те не са логистично независими към момента от българската прокуратура. Йорданова добави, че следващите дни предстои да бъде обявен годишният доклад на европейската прокуратура, в който ще има данни и за България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
В сряда (16 март) европейският главен прокурор Лаура Кьовеши заяви след срещата си с премиера Кирил Петков, че Министерският съвет ще стане контактна точка за сигнали към Европейската прокуратура.