Реформите в антикорупционния закон ще се случат днес или най-късно утре, въпреки фалстарта на темата в парламента. Това заяви министърът на правосъдието Атанас Славов в ефира на Нова телевизия.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
ОЩЕ: За цял работен ден депутатите не гласуваха нито един текст от новия антикорупционен закон
Той обясни, че предстои нова дискусия относно Комисията за борба с корупцията по високите етажи. Тя трябва да бъде с трима членове, които да имат 6-годишен мандат, а за вземане на решения са необходими два гласа. Славов очаква да бъде предложено и дискутирано комисията да не е от трима, а от петима души, което според него е "по-разумно".
"Досега такъв орган не сме имали, не сме създавали. Ние правим нещо различно. Независим орган извън съдебната власт и му даваме разследващи функции. Ще имаме независим орган за разследване на корупцията", заяви министърът.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Славов обясни, че идеята за избор на членовете на комисията включва важен елемент - деполитизация на избора. "Ще има комисия по номинации, която ще прави селекцията. Те ще осъществяват предварителната селекция - дали кандидатите отговарят на критериите. Депутатите ще гласуват измежду тези, които вече са получили одобрение. Механизмът за избори има два етапа. Първият - различни институции предлагат кандидати. Получилите одобрение от независимата комисия, се предлагат на парламента за избор. Депутатите се ограничават да правят сами предложения. Депутатите в крайна сметка ще решат дали да изберат, или да не изберат. Въпросът е тези кандидати да са безспорни", заяви Славов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
ОЩЕ: Радев иска от Денков конкретно действие за Шенген
Относно членството на България в Шенген, правосъдният министър каза, че отпадането на механизма за сътрудничество и проверка е важно събитие, защото показва, че усилията, които полага страната, имат смисъл. По думите му дебатът за Шенген в Австрия е вътрешнополитически и това много затруднява процеса.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство