С 16 гласа "за", 0 "против" и 4 "въздържал се" правната комисия в парламента прие внесения от депутата от "Демократична България" Надежда Йорданова и група народни представители законопроект за изменение в Гражданско-процесуалния кодекс, с който се електронизира заповедното производство.
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
Това са най-масовите дела в районните съдилища - над половината от всички граждански дела и се отнасят до вземанията по дългове, които не са оспорвани от длъжника. Какво предвиждат приетите промени четете тук.
"Законопроектът, работен основно от екипа на бившия министър Йорданова през пролетта, е подкрепен от Висшия съдебен съвет, Министерството на правосъдието и широка част от правната гилдия, както и от Асоциацията на търговските банки. Той е сред мерките по Плана за възстановяване и устойчивост, която трябва да бъде реализирана догодина", съобщиха от ДБ.
Самата Йорданова и участвалите в дебата представители на ВСС и съдии изтъкнаха ползите от закона - че ще ускори и улесни заповедното производство и ще балансира неравномерната сега натовареност на съдилищата. “Всеки районен съд ще може да гледа заповедни изпълнения, само при особени случаи документите ще се дават на място”, каза тя.
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано
По думите на Даниела Марчева от ВСС, законопроектът е най-точен пример за електронно правосъдие, той е аналог на Търговския регистър, като в районните съдилища се гледат 150-180 хиляди заповедни производства годишно. В Софийския районен съд един съдия има 68 дела на месец, а в Ивайловградския районен съд - 8-9.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
Светлана Калинова от ВКС смята, че идеята е прекрасна, но ВКС има известни възражения за това дали подаването на заявление по заповедно производство само на електронен носител няма да наруши принципа на равенство пред правосъдието и предложи само държавата, общините и банките да са длъжни да работят цифрово. Освен това според върховните съдии изпълнителният иск не е съдебен акт, а ценна книга, чийто оригинал трябва да държи лицето, чийто права тя обективира. Ако съдът го съхранява, той можело да бъде унищожен някой ден.