Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правителството прие пътната карта за електронното управление

30 април 2014, 17:01 часа • 26606 прочитания

Приехме пътната карта за електронното управление, съобщи вицепремиерът Даниела Бобева след заседанието на Министерския съвет в Бургас, предаде БГНЕС.

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

Бобева напомни, че преди два месеца беше приета стратегията на МС и добави, че пътната карта обхваща периода до края на 2015 г. "Досега са усвоени около 300 млн. евро за електронно управление, за съжаление резултатите не са достатъчно видими", отбеляза вицепремиерът. По думите й целта на пътната карта е да се финализира всичко, което е правено досега и да може регистрите на всички администрации да бъдат обвързани, така че да се намали административната тежест за гражданите и бизнеса, съобщиха от правителствената информационна служба.

Вицепремиерът направи пред медиите презентация за това как ще работи електронизацията. Тя обясни, че става дума за 30 регистъра, които в голяма степен са изградени и с които оперират 14 министерства и ведомства. "Въпросът е всички те да успеят да подават ефективно информацията до една платформа, която се нарича облак и в рамките на тази обща платформа всяка една администрация, в рамките на компетенциите си, да може да изтегля необходимата информация", обясни Бобева.

"До края на следващата година това, което очакваме да се случи, е обвързването на тези регистри. Сега стартира и проект за още 30 регистъра, така че да обхванем най-масовите случаи на обществени услуги, които да бъдат електронизирани", подчерта Бобева.

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)

Тя обърна внимание и на изграждането на високоскоростна комуникационна свързаност за достъп до всички общини. "Изградени са такива до голяма част от общините. Останали са 59 общини, като за 29 от тях вече се работи. Няма община в Бургас, която да има такъв проблем", каза вицепремиерът.

"Въпреки огромните средства, които до момента са изсипани в електронното управление, то практически не функционира. Сега се надяваме с доста по-малко средства наистина да задействаме тази система, за да облекчим административното обслужване на гражданите", каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов.

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев обърна специално внимание на темата за киберсигурността. "Трябва да се гарантира, че предоставянето на такъв тип услуги няма да създаде риск за информационните системи. Заради това паралелно със стратегията за електронно управление се работи и по изграждането на стратегия за киберсигурността на България. "Изучили сме международния опит, най-добрите модели и е направено необходимото така, че те да бъдат адаптирани и приложени спрямо българските условия. В кратък период ще сме в състояние да предложим стратегия", каза Йовчев. Той добави, че в тази връзка предстои екип от експерти да посети САЩ, за да се запознаят с изградения там модел. Вицепремиерът добави, че е договорено и изграждането на един 24-часов контратерористичен център на територията на България.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес