Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правителството освободи Валери Симеонов от важен пост

25 октомври 2018, 14:18 часа • 13488 прочитания

Вицепремиерът Валери Симеонов, който отговаря за демографската политика в третото правителство на Бойко Борисов, вече няма да е председател на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет. Вместо него постът заема друг вицепремиер - Томислав Дончев.

Още: ГЕРБ: Категорично осъждаме действията на "Възраждане" и посегателството над сградата на ЕК в София

Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)

Решението за освобождаването на Симеонов е "предложено" от премиера Бойко Борисов и е прието неприсъствено.

Националният съвет подпомага кабинета в разработването и провеждането на държавната политика по етническите и интеграционните въпроси. Също така съдейства за сътрудничеството, осъществява координацията и провежда обществени консултации между държавните органи и юридическите лица с нестопанска цел на български граждани, принадлежащи към етнически малцинства, и други юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, които работят в областта на междуетническите отношения и защитата на правата на човека. Съветът осъществява и текущ мониторинг по отношение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012 – 2020) и на други програмни документи на държавни органи в областта на междуетническите отношения и защитата на правата на български граждани, принадлежащи към етнически малцинства.

Припомняме, че вчера (24 октомври), стана ясно, че като вицепремиер по демографската политика Симеонов ще оглави Националния съвет за хората с увреждания. Социалният министър Бисер Петков не видя нищо ненормално в това, след като беше попитан за коментар по въпроса веднага след заседанието на парламентарната социална комисия късно следобед вчера.

Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци

Още: Как коалицията ще остане единна и ще управлява? Анализ на депутат на Доган

Днес, обаче, от ДПС предложиха не вицепремиера по социалната политика, а социалният министър да оглавява Съвета за хората с увреждания. Антон Кутев от БСП и председателят на "Воля" Веселин Марешки не видяха проблем в закона, а в човека, който заема поста на ресорен вицепремиер и поясниха, че проблемът ще отпадне, ако Симеонов бъде свален от вицепремиерското място.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес