Отмяната на забраната за износ на руски петрол от "Лукойл" нарушава условията на дерогацията, договорена от ПП с Европейската комисия. Това се казва в позиция на "Продължаваме промяната", която идва ден след обявеното решение на "Лукойл Нефтохим" да прехвърли цялата си икономическа дейност в България от 1 януари 2023 г.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Само че на пресконференцията, която ръководството даде заедно с министри от служебния кабинет, компанията постави редица условия, за да влязат милиони в българската хазна от нейни данъци. Едно от тях е да няма забрана за износа на продуктите, резултат от преработката на руски нефт.
"Обявената на пресконференция на служебния кабинет и компанията „Лукойл“ позиция от 21 ноември изпълнява част от предложения от „Продължаваме промяната“ Проект на решение, което ще доведе до реално намаляване на цените на горивата у нас. Приветстваме обявените стъпки, които са залегнали и в нашия план: прехвърляне на икономическата дейност на „Лукойл“ в България, както и прилагането на Глава III от Регламент 1854 за спешна намеса за справяне с високите цени на енергията, чрез допълнителен данък на свръхпечалбите от нефтопреработването", пишат от ПП, но изразяват и големи съмнения.
"Тревожна е обаче заявката за заобикаляне на духа на дерогацията, договорена от ПП, а именно „да няма забрана за износ на продуктите от преработка на руски нефт“. На първо място считаме, че това няма да бъде приемливо условие за ЕК", гласи позицията.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Преди три седмици Даниел Фери, говорител на ЕК, обяви, че „лимитираната дерогация“ цели „снабдяването на България с петрол заради специфичната географска локация. Това не означава, че продуктите могат да бъдат изпращани до други европейски държави“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"На второ място, припомняме, че идеята на договорената от кабинета „Петков“ дерогация е ценовото предимство на горивата, произведени от руски суров петрол, да остава на българския пазар! Също така е важно да подчертаем, че без дерогацията България щеше да е длъжна от 5-и декември да спре вноса на руски суров петрол, което щеше да доведе до недостиг на петрол и петролни продукти в страната. Настояваме нашият Проект на решение да бъде придвижен за гласуване от Народното събрание, независимо че решението на Министерския съвет изпълнява три от нашите четири точки", заявяват от "Продължаваме промяната".
За износ на продукти от руски петрол, който страната ни може да внася до края на 2024 г. заради дерогацията от ЕС, от седмици насам говорят министрите на икономиката и на енергетиката Никола Стоянов и Росен Христов. Според тях, ако не се изнася за трети страни, то продукцията ще запълни складовете на "Лукойл" и тя няма да може да работи. От Европейската комисия трябваше да внесат допълнително уточнение, че сме получили отсрочка от санкциите, за да се снабдяваме, а не да препродаваме.