“Заради очакваните резултати партията на Борисов ще бъде не заобиколим фактор и в следващия парламент”. Това заяви политологът Румяна Коларова. Според нея има голяма група избиратели, които няма да отидат да гласуват, защото се чувстват некомфортно от задължителния машинен вот.
"Те чувстват, че е застрашена тайната на техния вот, защото ако мислят, че не могат без асистенция да гласуват, ясно е, че тайната на вота е нарушена". Причина за нисък интерес към участие в местните избори тя вижда и в горещото време", коментира Коларова по БТВ
Тя прогнозира, че на предсрочните парламентарни избори на 11 юли част от тези причини ще действат демотивиращо на избирателите, но уточни, че и повторението на вота (след изборите на 4-ти април - б.р.) ще е сериозен повод за липса на мотивация.
"Част от онези хора, които са гласували на 4-ти април и техните избраници не са успели да сформират правителство, ще бъдат сериозно демотивирани, няма съмнение. По този начин меката периферия ще бъде обезкуражена", добави тя.
По думите ѝ на парламентарния вот сега ще отидат до урните хората, които вече са мотивирани, защото кампанията е вяла:
"Причината за това е една - дейността на служебния кабинет. Част от публичните му изяви са в доста пропагандни измерения. Това е колективен орган, хора, облечени във власт, но това е властта на президента. Преобладават военните. Това е кабинет, който доста силово упражнява временната власт, с която е упълномощен". Тя посочи, че ефектът от управлението на служебното правителство ще е много висока степен на непредвидимост на резултатите от изборите.
"В момента всяка една прогноза е стъпила на подвижни пясъци и може да се окаже силно погрешна", коментира тя.
В разговора участва и политологът Татяна Буруджиева. Тя коментира прогнозите на социолозите.
Тя заяви, че изборите се очертават да са доста оспорвани и борбата за разпределението на мандатите ще бъде сериозна. Ще има и приятно, и неприятно изненадани. Според нея ще има и неприятно изненадани граждани, които ще са разочаровани от това, че техните партии няма да влязат в парламента, но това е част от демокрацията.
Политологът заяви, че избирателната активност няма да е толкова ниска. Вероятно няма да се достигне 50% активност, но няма да е драматично по-ниска.
Татяна Буруджиева заяви, че по-сложните дни ще настанат след изборите, защото е логично някои да се откажат от участие в управлението. Те смятат, че така е логично да съхранят своята автентичност. При големи разлики между първия и втория би означавало, че няма ясна опозиционна алтернатива. Възможно е да не се стигне до нещо общо.