Мнозинството в парламента очаквано отхвърли предложенията на БСП в Закона за ДДС.
Сред предложенията на социалистите бяха отмяна на плоския данък и въвеждане на прогресивен такъв, както и освобождаване на млади работещи хора до 26 години от данък върху дохода за физическите лица, както и семейно подоходно облагане.
Така и догодина данъкът върху доходите ще бъде 10%, какъвто ще е и корпоративният данък.
От парламентарната трибуна ГЕРБ обеща, че никога няма да вдигне данъците.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък се закани, че след изборите ще дойде на власт и ще въведе прогресивно подоходно облагане.
Сред предложенията на БСП бяха необлагаеми доходи за лица до 26 г., 50 лв. данъчни облекчения за дете на работещ родител и скала за прогресивно подоходно облагане - за доходи над 3900 лв. ставката е 15 на сто, над 6000 лв. - 20 на сто и над 9000 - 25 на сто.
Според предложенията на отцепниците от БСП, които се обявяват за т.нар. прогресивни социалисти, бяха необлагаем минимум за доходи до 650 лв., колкото ще е минималната работна заплата, както и данъчна преференция в размер на данъка до прага на бедността за получаващите трудови доходи в размер от 650 лв. до 2000 лв.
Дебатите продължиха три часа, а голяма част от времето вина в процедурни спорове и пререкания между социалистите и отцепниците от партията.
Депутатът от БСП Манол Генов посочи, че има богати фирми, които заработват добри пари и пишат на свои служители 30-60 хил. лв. заплати. Народният представител обърна внимание, че така те си вземат тези пари като дивиденти и като платен корпоративен данък.
"Това допълнително помага България да се превърне в една полуофшорна зона. Ефектът от данъкът, който ще се прибере от тази висока заплата за бюджета, ще е изключително голям при самото облагане. По този начин прогресивното облагане слага спирачка върху некоректните фирми", заяви още той, но това не помогна да мине предложението на социалистите.