"Не сме разочаровани от това, че Volkswagen предпочете Турция. Но донякъде състезанието беше нечестно и некоректно, от страна на турската държава. През цялото време ние направихме всичко възможно, дори и невъзможното. Дадохме една страхотна оферта, каквато никога досега на нито един стратегически инвеститор не сме давали. Така че ние се научихме как да даваме оферти, които са атрактивни на глобално ниво. Но нямаше правила и почти никаква прозрачност в това състезание. Тичахме в различни писти. Офертата беше максимално възможна по правилата на Европейския съюз. Но Турция разсъждава краткосрочно", заяви в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ президентът за мандат 2012 г. - 2017 г. Росен Плевнелиев.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
По думите му, турският президент Реджеп Ердоган е предоставил на компанията "много големи подаръци", които сравни с "безплатни банички". Плевнелиев твърди, че Ердоган е предоставил на Германия безплатно земя и сграда. "Голямото разочарование лично за мен е това, когато става въпрос за лобисти, а в Турция те са много и навсякъде. Ние направихме всичко от сърце, без пари и по правилата", категоричен е Росен Плевнелиев. И допълни, че Турция е играла и за други фабрики по един и същи "некоректен начин". Плевнелиев обясни, че турската държава е член на митническия съюз, т.е. на общия пазар, поради което има всички права и плюсове, но в същото време - никакви отговорности.
По думите му, липсват и механизми, с които Европейската комисия да гарантира, че Турция спазва правилата. Според него, бъдещето на Немската социалистическа партия се кове именно с тази сделка. Той е категоричен обаче, че България няма повод да се притеснява. "Тръгваме си усмихнати и въодушевени. Помислете кога Европейският парламент е заставал зад България по този начин и кога за България сме чували толкова позитивни неща. Заявявам най-категорично, че този въпрос е чисто политически, а в Германия си затвориха очите, защото в момента Турция е с редица нарушения, за които е санкционирана от Европейския съюз. Там има немски журналисти, които без съд и присъда са в затвора. Има 150 000 демократично мислещи хора опозиционери на Ердоган, които също без съд и присъда са затвори.
Турция днес взривява и не спазва правилата на Европейския съюз в териториалните води на Кипър, за което е санкционирана. И именно в този момент министър-председателят на Долна Саксония и социалистите генерално, както и други отговорни фактори в Германия си затварят очите и казват, че въпреки това, отиват в Турция", каза Росен Плевнелиев.
Той коментира и ситуацията със Северна Македония и влизането им в Европейскоя съюз. Плевнелиев заяви, че подходът на България в тази ситуация трябва да бъде твърд и гъвкав едновременно. Според него, трябва да се прави разлика между стратегическото и тактическото направление на действията. "България трябва да подкрепи и да отвори вратата", каза Росен Плевнелиев, нападайки настоящия президент на България Румен Радев с думите, че той "никога не е поставял Северна Македония в сърцето на своята политика".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Никой не е лобирал за предсрочното освобождаване на Джок Плофрийман, още докато аз бях президент. Това, което се случва в момента по случая, е много опасно. Ако има една система, която не бива по никакъв начин да процъфти и трябва да бъде пазена и да представлява независимост, съвест, мъдрост през годините, за да отсъждаме в рамките на законите и на добрите практики в обществото - това е системата на правораздаване, включваща прокуратурата и съда", обясни Росен Плевнелиев по случая с Полфрийман.
Той подчерта, че е абсолютно недопустимо политици да се бъркат в работата на тази система. "Политици по чисто популистки начин да се заиграват с едно решение на представители на системата на правораздаване. Тя трябва да работи по закон, съвест и независимо. И в този случай това не е така. Апелирам всички политици да оставят системата по правораздаване да отсъди по съвест. Ако тя прецени, че той трябва да напусне по-рано по известни обстоятелства, ние трябва да приемем решението и да се съгласим", посочи в заключение Росен Плевнелиев.