Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Плащат 330 млн. лв. извънредно на полицаи и военни от бюджета, има неясни разходи

05 май 2020, 11:30 часа • 5297 прочитания

Извънредният труд на полицаи и военни покрай коронавируса ще струва на бюджета 329,5 млн. лв.. Това е едно от големите пера в извънредните разходи покрай кризата.

България за момента отчита пред ЕК извънредни мерки в размер на близо 2% от БВП без парите от еврофондовете. Има държави като Гърция с много по-сериозни пакети, има и страни, в които мерките се приближават като дял до българския.

Това става ясно от конвергентната програма, която страната ни праща всяка година в ЕК в рамките на европейския семестър. Тази година програмата съдържа специална секция с оценка на проявлението и мерките, които държавата насочва в борбата с коронавируса, посочва в. Сега.

Парите за извънреден труд в системата на МО и МВР съставляват основната част от разходите за предприетите мерки за ограничаване на вируса. Не е ясно каква част от тези пари вече са платени.

Полицаите на първа линия получиха еднократни награди от по 650 лв. на човек, но за тях сумата бе далеч по-малка - 10 млн. лв. Не е ясно дали тези 10 млн. лв. за награди са включени в общата сума от извънреден труд в МВР. Не е ясно и за какво ще получат пари военните, които така и не се включиха в опазването на реда по време на извънредното положение. От документа става ясно, че парите за извънредните отработени часове в МВР и МО ще бъдат осигурени чрез преструктуриране на други разходи по бюджета.

Извън перото МВР и МО администрациите ще финансират административни мерки за ограничаване на разпространението на вируса на обща стойност от 170 млн. лв.

500 000 лв. са предвидени за командировки на служители на РЗИ, а пък 11,5 млн. са разходите за контрол на задължително карантинираните, включително дошли от чужбина, 7 млн. лв. са осигурени за общините за защитни средства и дезинфекция, 5,2 млн. е бюджетът за осигуряване на топла храна и санитарни продукти на на възрастни и социално слаби.

Много от мерките са обобщени в графа други с бюджет от 106 млн. лв., без да е ясно какво точно е включено в тях. Така общите разходи за административни мерки стават 500 млн. лв. или 0,43% от БВП. (Парите за добавки от по 1000 лв. за персоналът на първа линия в здравната система не са включни в равосметката, защото сумата за тях от 60 млн. лв. се предоставя по линия на европейските фондове).

На 1,45% от БВП възлизат мерките в подкрепа на бизнеса и заетостта. В тази сметка влизат 1 млрд. лв. по схемата 60:40, 200-те млн. лв. за безлихвени кредити за хора в неплатен отпуск и самоосигуряващи се със спад в доходите и 500 млв. лв. за необезпечени кредити за малките и средни предприятия с цел осигуряване на ликвидност.

Сравнение

Прегледът на представените в Брюксел програми на други страни показва, че в някои от тях пакетите покрай коронавируса са много по-големи.

Антикризисният пакет на Германия - с включен федерален и местен бюджети, възлиза на 7,2% от БВП или 454 милиарда евро.

Австрия отчита 1% разход от БВП покрай създадения административен фонд към финансовото министерство за извънредни разплащания на министерствата. Бюджетът на фонда е общо 4 млрд. евро.

Гърция, която направи много повече данъчни отстъпки и въведе данъчна ваканция, отчита пакет от мерки в размер на 5,35% от БВП. Тя въведе и обезщетения от 800 евро за хора, минали в неплатен отпуск, както и за самоосигуряващи се, пострадали от кризата.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес